Marie Klevská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marie Klevská
vévodkyně z Valois a Orléans
Marie s manželem
Marie s manželem
Manžel Karel Orleánský
Narození 19. září 1426
Úmrtí 23. srpna 1487 (ve věku 60 let)
Chauny
Potomci Marie Orleánská
Ludvík XII.
Anna Orleánská
Dynastie Klevští
Otec Adolf I. Klevský
Matka Marie Burgundská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marie Klevská (německy Maria von Kleve, francouzsky Maria von Kleve, 19. září 1426 - 23. srpna 1487) byla vévodkyně z Valois a Orleáns, básnířka a patronka básníků.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se jako poslední dítě klevského vévody Adolfa I. a jeho druhé manželky Marie, dcery Jana I. Burgundského. 27. listopadu 1440 se v Saint-Omer jako čtrnáctiletá dívka provdala za postaršího orleánského vévodu Karla, který se čerstvě vrátil ze čtvrt století trvajícího anglického zajetí a nutně potřeboval konečně splodit mužského dědice. Oba manželé byli milovníky poezie a sami psali verše. Roku 1465 Marie ovdověla. Syn Ludvík byl teprve dvouletý.

Krále Ludvíka XI. vzniklá situace inspirovala k nátlaku na mladého vévodu. Roku 1473 donutil Ludvíka a jeho matku k podpisu svatební smlouvy, která předcházela realizaci řadu let plánovaného sňatku s královou postiženou dcerou Johanou. Předpokládal, že jeho dcera nikdy neporodí vlády schopného syna a koruna zdědí orleánské majetky.[1] Netušil, že jeho vlastní syn Karel roku 1498 nešťastnou náhodou zemře a na francouzský trůn nastoupí Ludvík, který se s Johanou rozvede.

Marie Klevská se této satisfakce již nedočkala, zemřela roku 1487. Předtím se stačila tajně provdat, a to za Clauda z Rabodanges, šlechtice z Artois a člena jejího dvora.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Maria of Cleves na anglické Wikipedii.

  1. EHLERS, Joachim; MÜLLER, Heribert; SCHNEIDMÜLLER, Bernd, a kol. Francouzští králové v období středověku : od Oda ke Karlu VIII. (888-1498). Praha: Argo, 2003. 420 s. ISBN 80-7203-465-0. S. 338. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Orleánská vévodkyně
Předchůdce:
Bona z Armagnacu
14401465
Marie Klevská
Nástupce:
Johana Francouzská