Klemencie Uherská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Klemencie Uherská
Portrét
Náhrobek Klemencie Uherské v Saint-Denis
Narození8. února 1293
Neapol
Úmrtí13. října 1328 (ve věku 35 let)
Paříž
PohřbenaBazilika Saint-Denis
ManželLudvík X. Francouzský
PotomciJan I. Francouzský
DynastieAnjouovci
OtecKarel I. Martel
MatkaKlemencie Habsburská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klemencie Uherská (italsky Clemenza d'Ungheria, francouzsky Clémence de Hongrie, 1293 Neapol12. října 1328 Paříž) byla francouzská a navarrská královna, druhá manželka francouzského krále Ludvíka X. V jejím vlastnictví bylo více než čtyřicet rukopisů.[1][2]

Život[editovat | editovat zdroj]

Svatební ceremoniál (středověká iluminace)

Klemencie se narodila jako třetí potomek salernského prince Karla Martela a jeho manželky Klemencie, dcery Rudolfa Habsburského. Již v dětství osiřela a na její výchově se podílela otcova matka královna Marie.

Budoucí Klemenciin manžel Ludvík X. se stal francouzským králem po smrti svého otce Filipa IV. roku 1314. Ludvíkova první manželka Markéta Burgundská byla v té době pro nevěru ve vězení na hradě Gaillard, zemřela však hned na jaře roku 1315. Ovdovělý král se mohl začít rozhlížet po vhodné nevěstě. Rozhodl se pro Klemencii, která byla dle svědectví současníků krásná žena.[zdroj?] Svatba se uskutečnila 31. července a korunovace 3. srpna 1315 v Remeši. Manželství bylo krátké, neboť Ludvík X. náhle zemřel 5. června 1316 ve Vincennes. Údajně se silně uhřál při míčové hře a při chlazení ve sklepě vypil velké množství studeného vína; následovala horečka, jíž král podlehl.[3]

Klemencie byla v době manželovy smrti těhotná. Pokud by se narodil chlapec, byl by podle francouzského nástupnického práva následníkem trůnu. Regentem se stal bratr mrtvého Filip, který měl tuto funkci zastávat i po dobu nezletilosti případného následníka. V noci ze 13. na 14. listopadu se Klemencii narodil syn, který dostal jméno Jan, avšak již po pěti dnech zemřel. Královna vdova opustila královský dvůr a odešla na jih. Roku 1318 vstoupila do dominikánského kláštera v Aix-en-Provence. Do Paříže se vrátila roku 1321. Zemřela ve věku třiceti pěti let a byla pohřbena v jakobínském klášteře. V současnosti jsou její ostatky i náhrobek v královské nekropoli v bazilice Saint-Denis.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Klementína z Anjou na slovenské Wikipedii.

  1. L. Douët-d’Arcq, ed. “Inventaire et vente après décès des biens de la reine Clémence de Hongrie, veuve de Louis le Hutin, 1328” in Nouveau recueil de comptes de l’argenterie des rois de France (Paris, Librairie Renouard, 1874): 37-112.
  2. Mariah Proctor-Tiffany. Portrait of a Medieval Patron: The Inventory and Gift Giving of Clémence of Hungary. Ph.D. Dissertation, Brown University, 2007.
  3. KOLEKTIV. Francouzští králové. Praha: Argo, 2003. ISBN 80-7203-465-0. S. 225. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Francouzské královny
Předchůdce:
Markéta Burgundská
13151316
Klemencie Uherská
Nástupce:
Johana II. Burgundská