Alžběta Kumánská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alžběta Kumánská
Uherská a chorvatská královna
Manžel Štěpán V. Uherský
Narození 1239/40
Úmrtí 1290?
Předchůdce Marie Laskarina
Následník Isabela z Anjou
Potomci Alžběta Kumánka
Kateřina Uherská
Marie Uherská
Anna Uherská
Ladislav IV. Kumán
Ondřej
Otec Kuthen
Matka neznámá

Alžběta Kumánská (1239/1240?1290?) byla uherská královna, manželka Štěpána V. Uherského.

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Alžběta se narodila v letech 1239/40 jako dcera Kuthena (Kötena), chána pohanských asijských Kumánů, a jeho ruské manželky neznámého jména, původem z Haliče. Roku 1238 Kuthen vedl kumánské klany na území Uherského království, protože Kumáni museli ustoupit před tlakem mongolských hord. Uherský král Béla IV. poskytl Kuthenovu lidu azyl ve stepi mezi Dunajem a Tisou, a to pod podmínkou opuštění původního pohanského šamanismu, přestupu ke křesťanství (katolictví) a věrnosti uherským králům.

Tato dohoda byla nejspíš zpečetěna zasnoubením Alžběty a Štěpána, nejstaršího syna Bély IV. Štěpán byl tehdy ještě v dětském věku a Alžběta zřejmě byla starší než její budoucí manžel. V roce 1241 však začala mongolská invaze do Evropy a Uhersko bylo jedním z jejích hlavních cílů. Kuthen byl zavražděn uherskou šlechtou, která se obávala, že zradí svou novou vlast a zběhne na opačnou stranu. Béla IV. a uherské oddíly utrpěli v dubnu téhož roku strašlivou porážku v bitvě na řece Slané, přičemž král stěží zachránil svůj život a musel utéci do sousedního Rakouského vévodství (a později do přímořského Chorvatska). Mongolští vojevůdci Batú a Subutaj pokračovali v dobývání celých Uher, ovšem koncem roku je zastihla zpráva o smrti velkého chána Ögedeja a ustavení jeho vdovy, chánky Töregene prozatímní regentkou. Batú se rozhodl vrátit na volbu dalšího vládce, odvolal invazi a mongolské hordy se následně stáhly ze střední Evropy.

Uherská princezna[editovat | editovat zdroj]

Béla IV. začal znovu budovat svou moc i zemi. Kuthen byl sice mrtvý, ale jeho dcera byla zachráněna a její zasnoubení s princem Štěpánem bylo evidentně stále bráno za platné. Alžběta v zájmu svého sňatku, který se uskutečnil v roce 1253, konvertovala ke katolictví. Ženichovi bylo dvanáct let a nevěsta mu byla věkem blízko.

V roce 1262 Štěpán získal od otce za podporu ve válce proti českému králi Přemyslu Otakarovi II (kterou ovšem Béla prohrál) některá území. Štěpán byl korunován mladším králem a praktický svému území vládl jako samostatnému království, včetně toho, že vedl zahraniční politiku odporující té otcově.

Královna[editovat | editovat zdroj]

Béla IV. zemřel v roce 1270 a Štěpán se stal jeho nástupcem. Dál vedl jakousi válku s Přemyslem Otakarem, která nakonec skončila smírem, který ovšem vyzněl přece jen úspěšněji pro Štěpána. Nový král ovšem nevládl dlouho a zemřel už v roku 1272. Alžběta se stala regentkou za svého desetiletého syna Ladislava. Její regentství trvalo do roku 1277, během něj proběhla palácová revoluce i občanská válka.

Alžbětina výchova syna znamenala budoucí problémy království. Ladislav, zvaný po matce „Kumán“ měl nejraději společnost svých kočovných, stále ještě pohanských Kumánů a jejich divoké (z hlediska evropské společnosti) zvyky. Nosil u dvora kumánské oblečení, obklopoval se kumánskými konkubínami a silně zanedbával správu státu. To všechno vyvolávalo nelibost uherské šlechty. Ladislav byl nakonec v červenci 1290 zavražděn.

Zdá se, že v této době zemřela i Alžběta. Během vlády Ladislavova nástupce Ondřeje III o ní nejsou zmínky. Podle tradice tedy Alžběta zemřela v roce 1290.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Elizabeth the Cuman na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Uherská královna
Předchůdce:
Marie Laskarina
12701272
Alžběta Kumánská
Nástupce:
Isabela z Anjou
Chorvatská královna
Předchůdce:
Marie Laskarina
12701272
Alžběta Kumánská
Nástupce:
Isabela z Anjou