Mahaut z Artois

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mahaut z Artois
hraběnka z Artois
Matyldis.jpg
Doba vlády 13021329
Manžel Ota IV. Burgundský
Narození 1268
Úmrtí 27. října 1329
Paříž
Pohřbena klášter Maubuisson
Předchůdce Robert II.
Následník Johana II.
Potomci Johana II. Burgundská
Blanka Burgundská
Robert Burgundský
Jan
Dynastie Artois
Otec Robert II. z Artois
Matka Amicie z Courtenay
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mahaut z Artois (francouzsky Mahaut d’Artois, 126827. října 1329, Paříž)[1] známá také jako Matylda byla burgundská hraběnka a hraběnka z Artois. Byla milovnicí umění, zaměstnávala sochaře Jeana Pépina de Huy.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se jako dcera hraběte Roberta II. z Artois a Amicie z Courtenay. Roku 1291[2] se provdala se za burgundského hraběte Otu IV., se kterým měla čtyři děti, syna Jana, který zemřel v dětství, Roberta a dvě dcery Johanu a Blanku, které se provdaly za francouzské prince.

Kvůli předčasnému úmrtí svého bratra Filipa z Artois v roce 1298 zdědila po smrti svého otce roku 1302 hrabství Artois.[pozn. 1] Ačkoliv její synovec Robert III. z Artois, Filipův syn, opakovaně žádal o usnesení, které by přiřklo hrabství jemu, Mahautina práva byla nakonec potvrzena. Mahaut se ukázala jako schopná vladařka při vzpouře šlechticů v Artois.

Zemřela náhle roku 1329, synovec Robert byl podezřelý z otravy. Tělo zesnulé bylo pohřbeno v klášteře Maubuisson[2] u nohou otce Roberta z Artois a srdce bylo pochováno v pařížském klášteře menších bratří po boku syna. Hrabství zdědila její dcera Johana, vdova po francouzském králi Filipu V., která zemřela o rok později.

Ve francouzské minisérii z roku 2005 Prokletí králové byla ztvárněna francouzskou herečkou Jeanne Moreau.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Mahaut byla zřejmě objednavatelkou otcovy dřevěné jezdecké sochy, která stála v bazilice Notre Dame v Boulogne-sur-Mer, významném poutním místě té doby. Roku 1309 poskytla finanční dar, aby byla u otcova památníku pravidelně sloužena mše a rozsvěceny svíce.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mahaut, Countess of Artois na anglické Wikipedii.

  1. www.genealogie-mittelalter.de. www.genealogie-mittelalter.de [online]. [cit. 2010-09-12]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-03-26. 
  2. a b www.fmg.ac
  3. KOVÁČ, Peter. Úsvit renesance. Dvorské umění císaře Fridricha II. Bamberský a Magdeburský jezdec.. Praha: Petr Kováč - Ars Auro Prior, 2010. ISBN 978-80-904298-2-6. S. 208. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Robert II.
Znak z doby nástupu Artoiská hraběnka
13021329
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Johana I.