Mahaut z Artois

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mahaut z Artois
hraběnka z Artois
Portrét
Doba vlády13021329
Narození1268
Úmrtí27. října 1329
Paříž
Pohřbenaklášter Maubuisson
PředchůdceRobert II.
NástupceJohana II.
ManželOta IV. Burgundský
PotomciJohana II. Burgundská
Blanka Burgundská
Robert Burgundský
Jan
DynastieArtois
OtecRobert II. z Artois
MatkaAmicie z Courtenay
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mahaut z Artois (francouzsky Mahaut d’Artois; 126827. října 1329 Paříž)[1] známá také jako Matylda byla burgundská hraběnka a hraběnka z Artois. Byla milovnicí umění, zaměstnávala sochaře Jeana Pépina de Huy.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se jako dcera hraběte Roberta II. z Artois a Amicie z Courtenay. Roku 1291[2] se provdala se za burgundského hraběte Otu IV., se kterým měla čtyři děti, syna Jana, který zemřel v dětství, Roberta a dvě dcery Johanu a Blanku, které se provdaly za francouzské prince.

Kvůli předčasnému úmrtí svého bratra Filipa z Artois v roce 1298 zdědila po smrti svého otce roku 1302 hrabství Artois.[pozn. 1] Ačkoliv její synovec Robert III. z Artois, Filipův syn, opakovaně žádal o usnesení, které by přiřklo hrabství jemu, Mahautina práva byla nakonec potvrzena. Mahaut se ukázala jako schopná vladařka při vzpouře šlechticů v Artois.

Zemřela náhle roku 1329, synovec Robert byl podezřelý z otravy. Tělo zesnulé bylo pohřbeno v klášteře Maubuisson[2] u nohou otce Roberta z Artois a srdce bylo pochováno v pařížském klášteře menších bratří po boku syna. Hrabství zdědila její dcera Johana, vdova po francouzském králi Filipu V., která zemřela o rok později.

Ve francouzské minisérii z roku 2005 Prokletí králové byla ztvárněna francouzskou herečkou Jeanne Moreau.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Mahaut byla zřejmě objednavatelkou otcovy dřevěné jezdecké sochy, která stála v bazilice Notre Dame v Boulogne-sur-Mer, významném poutním místě té doby. Roku 1309 poskytla finanční dar, aby byla u otcova památníku pravidelně sloužena mše a rozsvěceny svíce.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mahaut, Countess of Artois na anglické Wikipedii.

  1. www.genealogie-mittelalter.de. www.genealogie-mittelalter.de [online]. [cit. 2010-09-12]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-03-26. 
  2. a b www.fmg.ac
  3. KOVÁČ, Peter. Úsvit renesance. Dvorské umění císaře Fridricha II. Bamberský a Magdeburský jezdec.. Praha: Petr Kováč - Ars Auro Prior, 2010. ISBN 978-80-904298-2-6. S. 208. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Robert II.
Znak z doby nástupu Artoiská hraběnka
13021329
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Johana I.