Robert II. z Artois

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Robert II. z Artois
hrabě z Artois
Robert z Artois s králem
Robert z Artois s králem
Narození 1250?
Úmrtí 11. července 1302
Kortrijk
Pochován klášter Maubuisson
Manželky Amicie z Courtenay
Anežka z Dampierre
Markéta z Avesnes
Potomci Mahaut z Artois
Filip z Artois
Robert
Dynastie Artois
Otec Robert I. z Artois
Matka Matylda Brabantská

Robert II. z Artois (francouzsky Robert II d'Artois, 1250 - 11. července 1302, Kortrijk) byl hrabě z Artois a regent neapolského království.

Život[editovat | editovat zdroj]

Robert s Artois v boji s Vlámy (středověká iluminace)

Narodil se jako pohrobek hraběte Roberta z manželství s Matyldou, dcerou brabantského vévody Jindřicha II. Jeho otec byl mladším synem krále a zahynul na křížové výpravě. Robert šel v otcových šlépějích a již ve dvaceti letech se zúčastnil křížové výpravy krále Ludvíka IX. Poté se podílel na válce proti aragonskému králi.

V létě roku 1297 v bitvě u Furnes porazil Vlámy vedené hrabaty Vítem z Dampierre a Walramem z Jülichu. V bitvě byl vážně zraněn Robertův jediný syn a o rok později na následky zemřel. V létě 1302 byl Robert jmenován velitelem nového tažení do vzpurných Flander, kde v bitvě u Courtrai našel svou smrt.

Hrabě Robert z Artois, provázený řadou baronů a rytířů, se převelice zmužile bil s těmi z Brugg, byl ale nakonec stržen ze sedla svého hřebce, a vzápětí jej jeden udeřil kyjem přes obličej, který odhalil, a dobrý hrabě z Artois křičel: "Zajměte, zajměte hraběte z Artois, udělá vás bohatými!" Jeden přistoupil s mečem obnaženým a pravou paži mu odsekl, až padla na zem. Pak klesl statečný hrabě a tolika ostřími dostal rány na tělo, až byl jimi ubit...
— Velké kroniky svatodivišské[1]

Byl pohřben v cisterciáckém klášteře Maubuisson a zřejmě dcera Mahaut byla objednavatelkou jeho dřevěné jezdecké sochy, která stála v bazilice Notre Dame v Boulogne-sur-Mer, významném poutním místě té doby. Roku 1309 poskytla finanční dar, aby byla u otcova památníku pravidelně sloužena mše a rozsvěceny svíce.[2]

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Robert II. z Artois ve Wikimedia Commons

  1. KOVAŘÍK, Jiří. Rytířská krev : (1208-1346) : rytířské bitvy a osudy II. Praha : Mladá fronta, 2006. 338 s. ISBN 80-204-1401-0. S. 211.  
  2. KOVÁČ, Peter. Úsvit renesance. Dvorské umění císaře Fridricha II. Bamberský a Magdeburský jezdec.. Praha : Petr Kováč - Ars Auro Prior, 2010. ISBN 978-80-904298-2-6. S. 208.  
Předchůdce:
Robert I.
Znak z doby nástupu Hrabě z Artois
12501302
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Mahaut