Matěj Alsaský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Matěj Alsaský
Narození 1137
Úmrtí 25. července 1173 (ve věku 35–36 let)
Normandie
Manžel(ka) Eleonora z Vermandois
Marie z Boulogne
Děti Matylda z Boulogne a Ida z Boulogne
Rodiče Dětřich Alsaský a Sibyla z Anjou
Příbuzní bratři Filip I. Flanderský a Petr Alsaský
sestry Markéta I. Flanderská, Gertrude of Flanders, Countess of Savoy a Laurette of Flanders
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Matěj Alsaský (francouzsky Mathieu d'Alsace, 1137?25. července 1173) byl hrabě z Boulogne, který kvůli vidině hrabství unesl dědičku z kláštera a byl pro svůj čin exkomunikován.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako mladší syn flanderského hraběte Dětřicha a Sibyly, dcery Fulka z Anjou. Roku 1160 se souhlasem krále, který se obával možnosti navrácení hrabství francouzské koruně, unesl z kláštera Romsey místní abatyši Marii, dědičku hrabství Boulogne a vynutil si sňatek. Papež roku 1162 Matěje exkomunikoval a v prosinci 1169 manželství prohlásil za neplatné. Marie odešla do kláštera v Montreuil-sur-Mer, dvě dcery narozené z manželství byly legitimizovány.

Matěj zůstal nadále hrabětem a roku 1170 se oženil s Eleonorou z Vermandois a neúspěšně se pokoušel se o zplození syna, kterého flanderský rod tolik potřeboval. Společně s králem Ludvíkem a svým bratrem Filipem se účastnil se odboje Jindřicha Mladíka proti králi Jindřichovi. Při obléhání normandského Driencourtu byl zasažen šipkou do nohy. Po několika dnech na důsledky zranění zemřel. Byl pohřben v premonstrátském klášteře Saint-Josse, jeho náhrobek je v současnosti v depozitáři muzea v Boulogne-sur-Mer.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Laura Napran: Marriage and Excommunication: The Comital House of Flanders, in: Exile in the Middle Ages, hrsg. von Laura Napran und Elisabeth van Houts (Turnhout, 2004)
Předchůdce:
Vilém
Hrabě z Boulogne
11591173
Nástupce:
Ida