Marie z Boulogne

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Příbuzenstvo
otec Štěpán III. z Blois
matka Matylda z Boulogne
manžel Matěj Alsaský
dcera Ida z Boulogne
dcera Matylda z Boulogne

Marie z Boulogne (francouzsky Marie de Boulogne, 1135?25. července 1182 Montreuil-sur-Mer) byla hraběnka z Boulogne, dcera anglického krále Štěpána z Blois a jako dědička strategicky položeného hrabství žádaná nevěstou.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se jako dcera Štěpána z Blois a Matyldy z Boulogne a již od narození byla zasvěcena církvi. Nejprve byla v klášteře v Kentu a poté přesídlila do kláštera Romsey v Hampshire. Roku 1155 se zde stala abatyší.

Měla dva starší bratry, kteří se vystřídali v držení hrabství Boulogne. Oba zemřeli bezdětní a Marie se stala jedinou dědičkou. Roku 1160 ji z kláštera se souhlasem krále unesl Matěj Alsaský, mladší a vzpurný syn flanderského hraběte Dětřicha a vynutil si sňatek. Papež roku 1162 Matěje exkomunikoval a vlastní rodina ho dočasně zavrhla. V prosinci 1169 papež manželství prohlásil za neplatné a Marie odešla do kláštera v Montreuil-sur-Mer, kde v létě 1182 jako jeptiška zemřela. Dvě dcery narozené z manželství byly legitimizovány.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Laura Napran: Marriage and Excommunication: The Comital House of Flanders, in: Exile in the Middle Ages, hrsg. von Laura Napran und Elisabeth van Houts (Turnhout, 2004)
Předchůdce:
Vilém
Hraběnka z Boulogne
11591170
Nástupce:
Ida