Štěpán III. z Blois

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Štěpán I.
z Boží vůle král Angličanů a vévoda Normanů
popis
popis
Doba vlády 22. prosince 113525. říjen 1154
v roce 1141 uvězněn, vládu vykonávala Matylda
Korunovace 26. prosinec 1135
Narození cca 1096
Blois
Úmrtí 25. října 1154
Dover
Pochován klášter Faversham, Kent
Předchůdce Jindřich I.
Nástupce Jindřich II.
Královna Matylda z Boulogne
Otec Štěpán II. z Blois
Matka Adéla z Blois

Štěpán III. z Blois (francouzsky Étienne de Blois nebo Étienne d'Angleterre,asi 109625. října 1154 Dover) byl francouzským hrabětem z Mortain a Boulogne a posledním normanským králem Anglie. Vládl v letech 1135 – 1154, jeho vláda však byla provázena vleklou válkou se sestřenicí Matyldou, která se také snažila získat anglický trůn. Spor byl vyřešen až korunovací Matyldina syna Jindřicha II., jímž se dostala na anglický trůn linie Plantagenetů.

Život[editovat | editovat zdroj]

Štěpán jako král na dobové miniatuře

Štěpán se narodil v Blois ve Francii, jako syn Štěpána II. z Blois, a Adély, dcery Viléma Dobyvatele. Měl dva bratry, Theobalda, hraběte ze Champagne, a Jindřicha z Blois, biskupa z Winchesteru. Roku 1106 poslán na vychování ke dvoru svého strýce, krále Jindřicha I. Kolem roku 1115 se stal hrabětem z Mortain. Asi v roce 1125 se oženil s Matyldou, dcerou a dědičkou hraběte z Boulogne-sur-Mer.

Vláda a válka s císařovnou Matyldou[editovat | editovat zdroj]

Před smrtí anglického krále Jindřicha I. v roce 1135, přísahala většina baronů podporovat nárok na trůn Jindřichově dceři Matyldě, bývalé německé císařovně. Po králově smrti se však Štěpán dožadoval trůnu a tvrdil, že Jindřich před smrtí změnil své rozhodnutí a jmenoval svým následovníkem právě jeho osobu. Jakmile byl korunován, získal podporu většiny baronů a také papeže Inocenta II. Několik prvních roků jeho vlády bylo klidných.

Kolem roku 1139 ztratil Štěpán hodně z dřívější podpory a země se ponořila do občanské války, běžně označované jako anarchie. Štěpán čelil jednotkám císařovny Matyldy na několika místech. V bitvě u Lincolnu, kde čelil mocnému Robertu z Gloucesteru [pozn. 1] a Ranulfovi z Chesteru. Štěpán byl poražen, zajat nepřátelskými vojsky a uvězněn v Bristolu. Matylda brzy ztratila podporu země a byla vyhnána z Londýna. Když byl zajat její nejschopnější důstojník, hrabě z Gloucesteru, byla donucena propustit Štěpána výměnou za hraběte a Štěpán byl vrácen na trůn.

V prosinci 1142 byla císařovna oblehnuta v Oxfordu, ale podařilo se jí uprchnout na hrad Wallingford, držený jejím stoupencem, Brienem FitzCountem. Roku 1147 se Matyldin dospívající syn Jindřich II. rozhodl zapojit do konfliktu. S malou armádou žoldnéřů se vylodil v Anglii. Pověsti o velikosti jeho armády, které byly značně přehnané, vyděsily Štěpánovy stoupence. Jindřich byl však dvakrát poražen a skončil bez prostředků na další boje. Požádal o pomoc strýce Roberta, ale byl odmítnut. V zoufalství se nakonec tajně obrátil na Štěpána, který mu údajně poskytl finanční pomoc.

Usmíření a smrt[editovat | editovat zdroj]

Svůj nejistý nárok na trůn si Štěpán udržel do konce života. Po vojenském patu u Wallingfordu (mezi Štěpánovými a Jindřichovými jednotkami) a smrti jeho syna a dědice Eustacha v roce 1153, byl Štěpán, zarmoucený synovou smrtí, donucen ke kompromisu. Uzavřel s Matyldou dohodu [pozn. 2], že Jindřich nastoupí po Štěpánově smrti na trůn. Zemřel o rok později, 25. října 1154 v převorství v Doveru a byl pohřben společně s manželkou v opatství v Favershamu, které založil v roce 1147.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

1. manželství ∞ 1125 Matylda z Boulogne († 1152)

Levobočci[editovat | editovat zdroj]

  • Gervais († 1160)
  • Amaury
  • Raul

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Robert byl levobočkem krále Jindřicha a Matyldin poloviční bratr.
  2. Nazývanou jako „Smlouva z Wallingfordu“ nebo „Smlouva z Winchesteru“.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BRADBURY, Jim. Stephen and Matilda : the civil war of 1139-53. Sutton : Stroud, 1996. 218 s. ISBN 0-75090612-X. (anglicky)  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce Štěpán III. z Blois Nástupce
Jindřich I. Štěpán I.
Král Anglie
1135-1154
Jindřich II.
Francouzské šlechtictví
Jindřich I. Vévoda normandský
11351144
Geoffroy
Vilém Hrabě z Mortain
11211135
Eustach IV.
Matylda Hrabě z Boulogne
11281151