Edmund I.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Edmund I.
král Anglie
Edmund I.
Edmund I.
Doba vlády 27. říjen 93926. květen 946
Narození 921
Wessex, Anglie
Úmrtí 26. květen 946
Wessex, Anglie
Pohřben Klášter v Glastonbury
Předchůdce Ethelstan
Nástupce Edred
Královna Ælfgifu ze Shaftesbury
Æthelflæd z Damerhamu
Potomci Edwy
Edgar
Rod Wessexové
Otec Eduard I. Starší
Matka Edgiva z Kentu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Edmund I. (cca 92126. květen 946) byl anglickým králem od roku 939 až do své smrti. Byl synem Eduarda I. a nevlastní bratr Ethelstana.

Anglický král[editovat | editovat zdroj]

Ethelstan zemřel 27. října 939 a jeho následníkem se stal Edmund. Krátce po svém nástupu na trůn musel řešit několik vojenských sporů. Král Dublinu Olaf I. obsadil Northumbrii a napadl Midlands. Když Olaf roku 942 zemřel, získal Edmund Midlands zpět.

Roku 943 se stal kmotrem krále Yorku Olafa. Roku 944 se mu podařilo dobýt zpět Northumbrii a v tom samém roce byl jeho spojenec Olaf svržen z trůnu a utekl do Dublinu. Zde se Olaf stal jeho králem a pokračoval ve spojenectví s Edmundem. Roku 945 obsadil Strathclyde, ale své právo postoupil skotskému králi Malcolmovi I. Na oplátku spolu podepsali dohodu o vojenském spojenectví. Edmund si tak zajistil bezpečné hranice a mírové spojenectví se Skotskem.

V době jeho vlády docházelo k obnově mnoha klášterů.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Edmund byl zavražděn roku 946 Leofem, vyhoštěným zlodějem. Pořádal právě slavnost v Pucklechurchi, když v davu zahlédl Leofa. Poté, co Leofa odmítl odejít, král a jeho spojenci začali s Leofou bojovat. V této potyčce byli Edmund i Leofa zabiti.

Edmundovým nástupcem se stal jeho bratr Edred. Edmundovi synové Edwy a Edgar se v pozdějším období stali anglickými králi.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Edmund I of England na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]