Edgar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o anglickém králi 10. století. Další významy jsou uvedeny na stránce Edgar (rozcestník).
Edgar
král Anglie
Ed
Ed
Doba vlády 1. listopad 9598. červenec 975
Narození 943
Wessex
Úmrtí 8. červenec 975 (asi 32 let)
Winchester
Pohřben Glastonburské opatství
Předchůdce Edwy
Nástupce Eduard II. Mučedník
Královna Ethelfled, Wulfthryth a Ælfthryth
Potomci Eduard II. Mučedník, Ethelred II.
Rod Wessexové
Otec Edmund I.
Matka Ælfgifu ze Shaftesbury
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Edgar, někdy také Edgar Mírumilovný (943? - 8. července 975, Winchester), byl anglický král. Jeho přídomek mírumilovný se nevztahoval k jeho skutkům, protože byl silný vůdce, což dokázal dobytím Northumbrie a Mercie na svém bratru Edwym.

Vláda[editovat | editovat zdroj]

Po bitvě u Gloucesteru se stal vládcem území na sever od řeky Temže a stal se anglickým králem (Edwymu připadla správa Wessexu a Kentu). Po Edwyho smrti v říjnu 959 povolal zpět do vlasti Dunstana a ustanovil ho do funkce biskupa z Worcesteru (později biskupa londýnského a nakonec arcibiskupa canterburského). Dunstan zpočátku, pro jeho způsob života a milenku, nechtěl Edgara korunovat, ale postupně se stal Edgarovým rádcem a zůstal jím až do konce jeho vlády.

Edgar byl korunován v Bathu, ale majestátní korunovační ceremonie se odehrála až na vrcholu jeho vlády roku 973. Obřad, navržený Dunstanem, je základem korunovační ceremonie až do současnosti. Krátce nato slíbili ostatní britští králové, včetně panovníka Skotska a Strathclyde, Edgarovi v Chesteru svou oddanost. Období Edgarovy vlády bylo velmi pokojné a někdy se uvádí, že se jednalo o vrcholné období anglosaského království. I když ke sjednocení Anglie došlo již za jeho předchůdců, byl to Edgar, kdo tento stav konsolidoval. Pod Dunstanovým vedením docházelo i ke konsolidaci církevního systému.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Edgar zemřel v létě 975 ve Winchesteru a byl pohřben v Glastonburském opatství. Měl několik potomků, z toho dva syny, Eduarda, jenž se stal jeho následníkem, a Ethelreda. Od Edgarovy smrti až do ovládnutí Anglie Normany bylo nástupnictví na anglický trůn zpochybňováno. I když se jedná o určité zjednodušení, může být Edgarova smrt považována za období konce anglosaské Anglie, které zahrnovalo tři úspěšná dobytí, dvě dánská a jedno normanské.

Je hlavní zápornou postavou na začátku filmu Dračí srdce, kde mu však říkají jeho latinským jménem Frai a konec jeho vlády je posunut o 10 let dopředu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Edgar the Peaceful na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]