Edwy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Edwy
král Anglie
Portrét
Edwy
Doba vlády23. listopad 9551. říjen 959
Narození941?
Wessex
Úmrtí1. října 959 (asi 18 let)
Gloucester
PohřbenWinchesterská katedrála
PředchůdceEdred
NástupceEdgar
ManželkaÆlfgifu
RodWessexové
OtecEdmund I.
MatkaÆlfgifu ze Shaftesbury
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Edwy nebo také Eadwig (941?1. října 959, Gloucester) byl anglickým králem v letech 955 až do své smrti.

Anglický král[editovat | editovat zdroj]

Byl nejstarším synem Edmunda I. a jeho manželky Elgivy. Po smrti svého strýce Edreda byl šlechtou zvolen za jeho nástupce. Jeho krátká vláda byla poznamenána neustálými konflikty s ostatními členy jeho rodiny a především s vedoucími představiteli církve svatým Dunstanem a arcibiskupem Odou.

Podle jedné legendy začal spor s Dunstanem v den Edwyho vysvěcení, kdy nestihl přijít na jednání se šlechtou. Když za ním přišel Dunstan, našel ho, jak skotačí se šlechtičnou Ethelgive a odmítl odejít s Dunstanem. Dunstan ho odtáhl bokem a snažil se ho přesvědčit, aby tuto ženu odvrhl. Později si ale Dunstan uvědomil, že provokoval krále a uprchl se schovat do svého kláštera. Ale Edwy podporovaný Ethelgivou ho následoval a klášter vyplenil. Dunstanovi se podařilo uniknout, ale odmítl se vrátit do Anglie až do Edwyho smrti.

Záznamy v Anglosaské kronice uvádí nástup Edwyho na trůn a Dunstanovo opuštění Anglie, ale neuvádí důvody Dunstanova odjezdu. Předchozí popis Dustanova a Edwyho sporu tak může být založen na skutečné události vyvolané sporem o moc mezi mladým králem a mocnou církví, která chtěla ovládat panovníka. Legenda také uvádí, že arcibiskup Odo zrušil Edwyho manželství z důvodu příbuzenského vztahu manželů.

Edwy se oženil s Elgivou, sestrou Ethelwearda. Vzhledem k tomu, že posoudil příbuzenské vztahy mezi manžely jako příliš příbuzenské, zrušil arcibiskup Oda jejich svatbu. Elgiva byla ocejchována a poslána jako otrokyně do Irska. Zrušení tohoto manželství bylo neobvyklé, protože se odehrálo proti vůli manželů a zřejmě bylo motivováno Dunstanovými příznivci. Církev v té době stanovila, že každý svazek na úrovni 9 stupňů příbuznosti je incestem. To by znamenalo, že v anglické populaci čítající asi 1,5 miliónu obyvatel by byla většina sňatků neplatných.

Dunstan, podporovaný flanderskými benediktýny, začal formovat skupinu kolem Athelstana, vládce Východní Anglie, podporující Edwyho mladšího bratra Edgara. Roku 957 se k ní přidali i zemané Mercie a Northumbrie, frustrování královými daněmi a podporování arcibiskupem Odou. Edwy byl v bitvě u Gloucesteru poražen, ale z obavy ze vzniku občanské války byla země rozdělena na dvě části. Edwy nadále vládl na území Wessexu a Kent a Edgar byl ustanoven panovníkem území na sever od Temže.

Nástupnictví[editovat | editovat zdroj]

V posledních několika letech svého panování vládl Edwy moudřeji a mnohem štědřeji podporoval církev. Zemřel ve věku 18 let a jeho nástupcem ve Wessexu a Kentu se stal jeho bratr Edgar, který tak obnovil jednotu království. Příčina Edwyho smrti není známá.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Eadwig of England na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]