Beatrix Burgundská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Beatrix Burgundská
Narození 1143
Úmrtí 15. listopadu 1184 (ve věku 41 let)
Jouhe
Místo odpočinku Katedrála Panny Marie a svatého Štěpána
Manžel(ka) Fridrich I. Barbarossa
Děti Friedrich V. von Schwaben, Jindřich VI. Štaufský, Filip Švábský, Fridrich V. Švábský, Ota I. Burgundský a Konrád II. Švábský
Rodiče Renaud III. Burgundský a Agáta Lotrinská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Beatrix Burgundská (1143/47 ?-15. listopadu 1184) byla burgundskou hraběnkou a římskou císařovnou, druhou manželkou Fridricha Barbarossy.

Život[editovat | editovat zdroj]

Byla střední postavy, její vlasy se leskly jako zlato, její obličej byl velmi krásný, zuby bílé a dobře rostlé. Měla zpřímený postoj, velmi malá ústa, plachý pohled, světlé oči a ve své sametově znějící řeči byla cudná, měla velmi krásné ruce a půvabné tělo...
— Acerbus Morena[1]
Stříbrný s vyobrazením Fridricha a Beatrix

Beatrix se narodila jako jediné dítě[2] burgundského hraběte Renauda a Agáty Lotrinské a byla tak dědičkou burgundského hrabství. V červnu 1156[3] se mladičká dědička ve Würzburgu stala manželkou římského císaře Fridricha Barbarossy.

Císaři bylo v době sňatku okolo třiceti let[4] a byl již tři roky rozvedený s Adélou z Vohburgu. Podle dobových pramenů došlo k odluce kvůli údajnému cizoložství a neplodnosti a jako oficiální důvod posloužilo příbuzenství v šestém stupni. Paradoxní je, že ve stejném stupni příbuzenství byla s Barbarossou i Beatrix.

Císařovna byla velmi vzdělaná a duchovně založená.[1] Gautier z Arrasu jí věnoval svůj román Ille et Galeron.[1] Během svého života doprovázela muže na cestách a za třicet let manželství mu dala osm synů a tři nebo čtyři dcery.[1] Zemřela zřejmě jako čtyřicetiletá a byla pohřbena ve špýrské katedrále[5] společně s dcerou Anežkou.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d ENNENOVÁ, Edith. Ženy ve středověku. Praha : Argo, 2001. ISBN 80-7203-369-7. S. 139.  
  2. www.fmg.ac
  3. www.genealogie-mittelalter.de
  4. www.genealogie-mittelalter.de
  5. Neue Deutsche Biographie

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Knut Görich: Kaiserin Beatrix. In: Frauen der Staufer (Schriften zur staufischen Geschichte und Kunst 25). Hrsg. von Karl-Heinz Rueß. Göppingen 2006, S. 43–58.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Německá královna
Předchůdce:
Adéla z Vohburgu
11561184
Beatrix Burgundská
Nástupce:
Konstancie Sicilská