Beatrix Burgundská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Beatrix Burgundská (iluminace ze 14. století)
Příbuzenstvo
otec Renaud III. Burgundský
matka Agáta Lotrinská
manžel Fridrich I. Barbarossa
dcera Beatrix
syn Fridrich
syn Jindřich VI.
syn Fridrich
syn Ota
syn Konrád
syn Vilém
syn Rainald
syn Filip
dcera Anežka

Beatrix Burgundská (1143/47 ?-15. listopadu 1184) byla burgundskou hraběnkou a římskou císařovnou, druhou manželkou Fridricha Barbarossy.

Život[editovat | editovat zdroj]

Byla střední postavy, její vlasy se leskly jako zlato, její obličej byl velmi krásný, zuby bílé a dobře rostlé. Měla zpřímený postoj, velmi malá ústa, plachý pohled, světlé oči a ve své sametově znějící řeči byla cudná, měla velmi krásné ruce a půvabné tělo...
— Acerbus Morena[1]
Stříbrný s vyobrazením Fridricha a Beatrix

Beatrix se narodila jako jediné dítě[2] burgundského hraběte Renauda a Agáty Lotrinské a byla tak dědičkou burgundského hrabství. V červnu 1156[3] se mladičká dědička ve Würzburgu stala manželkou římského císaře Fridricha Barbarossy.

Císaři bylo v době sňatku okolo třiceti let[4] a byl již tři roky rozvedený s Adélou z Vohburgu. Podle dobových pramenů došlo k odluce kvůli údajnému cizoložství a neplodnosti a jako oficiální důvod posloužilo příbuzenství v šestém stupni. Paradoxní je, že ve stejném stupni příbuzenství byla s Barbarossou i Beatrix.

Císařovna byla velmi vzdělaná a duchovně založená.[1] Gautier z Arrasu jí věnoval svůj román Ille et Galeron.[1] Během svého života doprovázela muže na cestách a za třicet let manželství mu dala osm synů a tři nebo čtyři dcery.[1] Zemřela zřejmě jako čtyřicetiletá a byla pohřbena ve špýrské katedrále[5] společně s dcerou Anežkou.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d ENNENOVÁ, Edith. Ženy ve středověku. Praha : Argo, 2001. ISBN 80-7203-369-7. S. 139.  
  2. www.fmg.ac
  3. www.genealogie-mittelalter.de
  4. www.genealogie-mittelalter.de
  5. Neue Deutsche Biographie

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Knut Görich: Kaiserin Beatrix. In: Frauen der Staufer (Schriften zur staufischen Geschichte und Kunst 25). Hrsg. von Karl-Heinz Rueß. Göppingen 2006, S. 43–58.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Německá královna
Předchůdce:
Adéla z Vohburgu
11561184
Beatrix Burgundská
Nástupce:
Konstancie Sicilská