Adéla Kyjevská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Adéla Kyjevská
Narození1071
Kyjev
Úmrtí20. července 1109 (ve věku 37–38 let)
Kyjev
Místo pohřbeníKyjevskopečerská lávra
Povolánípanovnice
ChoťJindřich IV.[1]
Henry I, Margrave of the Nordmark
RodičeVsevolod I. Kyjevský[1] a Anna Polovská[1]
RodRurikovci
PříbuzníVladimír II. Monomach, Rostislav Perejaslavský a Anna Kyjevská[2] (sourozenci)
FunkceHoly Roman Empress
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Adéla Kyjevská (asi 107120. července 1109), označovaná také jako Eupraxia či Praxedis, byla druhá manželka Jindřicha IV. a římskoněmecká císařovna. Jejím otcem byl kyjevský kníže Vsevolod I. Jaroslavič a bratrem Vladimír II. Monomach.

Život[editovat | editovat zdroj]

Eupraxia se poprvé vdala za Jindřicha I. Dlouhého, markrabího Severní marky. Z manželství se nenarodily děti a Jindřich zemřel v roce 1087. Eupraxia se uchýlila do kláštera Quedlinburg, kde se seznámila s Jindřichem IV., který také v roce 1087 ovdověl. Na Jindřicha udělala silný dojem její krása a v roce 1089 se s ní Kolíně nad Rýnem oženil. U příležitosti své korunovace přijala jméno Adéla (Adelheid).

Adéla Jindřicha doprovázela během jeho výpravy do Itálie, než ji zanechal ve Veroně. V roce 1093 uprchla do Canossy, kde žádala o pomoc Matyldu Toskánskou, jednoho z Jindřichových nepřátel. Setkala se s papežem Urbanem II., na jehož naléhání Adéla veřejně prohlásila, že ji Jindřich drží proti její vůli, nutí ji zapojovat se do orgií a z provozovování černé mše.[3] K těmto obviněním se přidal i Konrád Francký, který prohlásil, že to je důvodem, proč se postavil proti svému otci Jindřichovi. Během orgií mu měl Jindřich nabídnout svou druhou manželku, což Konrád odmítl a proti otci se vzbouřil. Tato legenda má svůj původ v nepřátelství Jindřicha IV. a Urbana II. během boje o investituru.

Adéla se z Itálie odebrala do Uherska, kde žila až do roku 1099, kdy se vrátila do Kyjeva. Po smrti Jindřicha IV. v roce 1106 se stala jeptiškou, kterou byla až do své smrti o tři roky později.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Eupraxia of Kiev na anglické Wikipedii.

  1. a b c Kindred Britain.
  2. Sergej Semjonovič Trubačov: Anna Vsevolodovna. In: Ruský biografický slovník, svazek 2. 1900.
  3. Women of Ancient Rus (In Russian)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Římská císařovna
Předchůdce:
Berta Savojská
10891095
Adéla Kyjevská
Nástupce:
Konstancie Sicilská (jako královna)