Berta Savojská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Berta Savojská
Narození 21. září 1051
Úmrtí 27. prosince 1087 (ve věku 36 let)
Mohuč

Berta Savojská (21. září 105127. prosince 1087) byla první manželka Jindřicha IV., římskoněmecká královna a císařovna.

Život[editovat | editovat zdroj]

Berta byla dcerou Oty I. Savojského a jeho manželky Adély. S Jindřichem byla zasnoubena již v dětském věku, 25. prosince 1055 v Curychu, ještě za života jeho otce Jindřicha III. Svatba se odehrála 13. července 1066 v Treburu. Podle saského kronikáře Bruna byla Berta půvabná ušlechtilá žena, ale Jindřich k ní žádné city nechoval, protože svatba neproběhla z jeho svobodné vůle. Vedle své manželky prý měl dvě nebo tři konkubíny a i tak si nechal do své ložnice vodit další dívky a ženy. Svou manželku prý nevídal více, než bylo nezbytně nutné.

V roce 1069 Jindřich zahájil proceduru rozvodu. Důvod, který uvedl, byl na tu dobu nezvykle upřímný.

Král veřejně (před pány) prohlásil, že vztah s jeho manželkou nebyl dobrý; po dlouhou dobu ostatní klamal, ale nyní to už dělat nechce. Nemůže ji obvinit z ničeho, co by rozvod ospravedlnilo, ale už není schopen dále snášet manželský svazek s ní. Požádal pány, aby ho sprostili manželského závazku uzavřeného pod špatným znamením… aby tak mohla být otevřena cesta ke šťastnějšímu manželství. Nikdo nevznesl námitku a on pak přísahal, že je taková, jak ji obdržel, neposkvrněná a s nedotčeným panenstvím…
— Bruno z Merseburgu

Papež Alexandr II. rozvod zamítl a Jindřich se pak očividně podřídil svému osudu. Jeho první dcera se narodila rok po jeho pokusu o rozvod. Berta rovněž manžela doprovázala na jeho nebezpečné cestě do Canossy a vzala s sebou i tříletého syna Konráda. Společně s manželem byla mezi 25. a 28. lednem 1077 v ledové vodě před hradními zdmi, když se tak Jindřich snažil dosáhnout řešení svého sporu s papežem. Po Jindřichově boku také byla 31. března 1084 korunována císařovnou. Zemřela 27. prosince 1087 v Mohuči.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bertha of Savoy na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Berta Savojská ve Wikimedia Commons

Německá královna
Předchůdce:
Anežka z Poitou
10661084
Berta Savojská
Nástupce:
Konstancie Sicilská
Římská císařovna
Předchůdce:
Anežka z Poitou
10841087
Berta Savojská
Nástupce:
Adéla Kyjevská