Agnes z Waiblingenu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Agnes jako rakouská markraběnka
Příbuzenstvo
otec Jindřich IV.
matka Berta Savojská
I. manžel Fridrich I. Švábský
dcera Heilika
dcera Bertrada
syn Fridrich II. Švábský
dcera Hildegarda
syn Konrád III. Štaufský
dcera Gisela
syn Jindřich
dcera Beatrix
dcera Kunigunda
dcera Sofie
dcera Gertruda
dcera Richilda
II. manžel Leopold III. Babenberský
syn Leopold IV. Babenberský
syn Jindřich II. Babenberský
dcera Berta
dcera Anežka Babenberská
syn Arnošt
syn Ota z Freisingu
syn Konrád II. Babenberský
dcera Alžběta
dcera Judita Babenberská
dcera Gertruda Babenberská
dcera Uta

Agnes z Waiblingenu (1072/73 – 24. září 1143 Klosterneuburg) byla dcera císaře Svaté říše římské Jindřicha IV. a Berty Savojské, vévodkyně švábská a později markraběnka rakouská.

Život[editovat | editovat zdroj]

Agnes se narodila jako třetí potomek bavorského vévody a zároveň císaře Jindřicha IV. a jeho první ženy Berty. Její mladší bratr byl Jindřich V.

Svatba Agnes se švábským vévodou Fridrichem z dynastie Štaufů proběhla pravděpodobně během března roku 1079. Nevěstě bylo asi sedm let a v manželském loži ji předcházela Fridrichova první manželka jménem Beatrix či Matylda neznámého rodu. Sňatek byl konzumován roku 1086. Fridrich zemřel 21. června 1105 asi ve věku pětapadesáti let a ovdovělé vévodkyni bylo něco přes třicet. Rok po smrti Fridricha se znovu provdala. Ženichem se stal ovdovělý rakouský markrabě Leopold III., jemuž Agnes porodila zřejmě hned jedenáct dětí.

Dodnes není zcela jasné, kolik dětí vlastně Agnes svým manželům dala. Leopold zemřel roku 1136 (roku 1485 byl dokonce kanonizován) a Agnes o sedm let později. Zemřela jako sedmdesátiletá stařenka, která přežila i více než polovinu svých početných dětí. Je pohřbena po Leopoldově boku v augustiniánském klášteře v Klosterneuburgu.

Díky životnímu osudu této ženy vznikl úzký příbuzenský a spojenecký vztah mezi dynastiemi Štaufů a Babenberků, který ovlivnil dění v tehdejší Evropě.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]