Konrád Francký

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Konrád Francký
Narození12. února 1074
Hersfeld Abbey
Úmrtí27. července 1101 (ve věku 27 let)
Florencie
Místo pohřbeníSanta Reparata, Florence
Povolánípanovník
ChoťKonstancie Sicilská
RodičeJindřich IV.[1] a Berta Savojská
Rodsálská dynastie
PříbuzníJindřich V. Sálský a Anežka z Waiblingenu (sourozenci)
Funkceřímsko-německý král (1087–1098)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Konrád III. Sálský (12. února 1074 klášter Hersfeld27. července 1101 Florencie) byl římskoněmecký král v letech 10871098 a italský král v letech 1093–1098. Krom toho byl v letech 10761087 vévodou dolnolotrinským a markrabětem turínským.

Život[editovat | editovat zdroj]

Konrád se narodil v Hersfeldu jako druhý syn císaře Svaté říše římské Jindřicha IV. a Berty Savojské. Ve dvou letech věku se stal následníkem svého otce a na úkor Godefroye z Bouillonu zároveň vévodou dolnolotrinským. V dětství byl sveřen do péče arcibiskupa Theobalda z Milána a prožil je v Itálii.

Královská korunovace proběhla 30. května 1087 v Cáchách. Roku 1093 se Konrád pod vlivem markraběnky Matyldy Toskánské přidal na stranu papeže - nepřítele svého otce. Ve stejném roce byl korunován italským králem v Miláně. V roce 1095 na koncilu v Piacenze obvinil svého otce, že byl členem Nikolaitské sekty. Urban II. mu na oplátku zajistil císařskou korunovaci. Téhož roku Urban II. schválil Konrádovo manželství s dcerou sicilského hraběte Rogera I. Konstancií. Na kroky svého syna reagoval Jindřich IV. svoláním říšského shromáždění v Mohuči v dubnu 1098. Konráda sesadil a svým následníkem učinil mladšího syna Jindřicha. To mohlo mít ovšem jen stěží vliv na Konrádovo mocenské postavení v Itálii. Konrád zemřel ve věku 27 let a byl pohřben v katedrále Santa Reparata, kde dnes stojí dóm Santa Maria del Fiore.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Darryl Roger Lundy: The Peerage.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]