Konstancie Sicilská (1138)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Konstancie Sicilská
Narození 1081
Úmrtí 1135 (ve věku 53–54 let)
Manžel(ka) Konrád Francký
Rodiče Roger I. Sicilský a Eremburga z Mortain
Příbuzní Emma z Hautevillu, Flandina z Hautevillu, Judita z Altavilly, Matylda z Altavilly, Muriel z Altavilly, Matylda z Hautevillu, Felicie Sicilská, Roger II. Sicilský, Šimon Sicilský, Mauger, hrabě z Troiny, Geoffrey, hrabě z Ragusy a Jordan z Hautevillu (sourozenci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Konstancie Sicilská († 1138) byla manželka Konráda Franckého a římskoněmecká a italská královna. Jejím otcem byl Roger I. Sicilský a matkou Eremburga z Mortainu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Konrád byl už 30. května 1087 v Cáchách korunován římskoněmeckým králem, roku 1093 se pod vlivem markraběnky Matyldy Toskánské přidal na stranu papeže Urbana II. - nepřítele svého otce. Ve stejném roce byl korunován italským králem v Miláně. V roce 1095 na koncilu v Piacenze obvinil svého otce, že byl členem Nikolaitské sekty. Urban II. mu na oplátku slíbil císařskou korunovaci. Téhož roku Urban II. schválil Konrádovo manželství s dcerou sicilského krále Rogera I. Konstancií. Z manželství se nenarodily žádné známé děti.

V roce 1098 Jindřich IV. Konráda sesadil a svým následníkem učinil mladšího syna Jindřicha. Urban II. zemřel v roce 1099 a zanechal svého spojence v těžké pozici. Konrád sám zemřel ve věku 27 let v roce 1101. Konstancie ho přežila o desítky let a znovu se neprovdala.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Constance of Sicily (died 1138) na anglické Wikipedii.


Římská královna
Předchůdce:
Berta Savojská
10951098
Konstancie Sicilská (1138)
Nástupce:
Matylda Anglická