Jolanda Jeruzalémská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jolanda Jeruzalémská
Matrimonio isabella.jpg
Narození duben 1212
Akko
Úmrtí 25. dubna 1228 (ve věku 15–16 let)
Andria
Manžel(ka) Fridrich II. Štaufský (1225–1228)
Děti Konrád IV. Štaufský
Rodiče Jan z Brienne a Marie z Montferratu
Příbuzní Jan z Brienne
Ludvík z Brienne
Alfons z Brienne
Marie z Brienne
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jolanda Jeruzalémská či Isabela II. Jeruzalémská (121225. dubna 1228, Andria) byla královna jeruzalémská a sicilská a císařovna Svaté říše římské.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jolanda byla jediným dítětem urozeného, leč chudého Janna z Brienne a Marie z Montferratu, dědičky Jeruzalémského království. Jan z Brienne a Marie z Montferratu uzavřeli sňatek roku 1210. Ženichovi bylo téměř šedesát a nevěstě necelých dvacet let.[1] Marie z Montferratu zemřela krátce po porodu, Jolanda byla prohlášena královnou a Jan z Brienne se stal regentem jeruzalémského království. Záhy se znovu oženil s dcerou arménského krále Lva II. v Kilikii, Stefanií.

Roku 1223 se setkal ve Ferentinu papež Honorius III., Jan z Brienne a německý císař Fridrich II. Štaufský. Čerstvě ovdovělý Fridrich mnoho let sliboval, že se vydá na křížovou výpravu a nyní si jako podmínku kladl sňatek s dědičkou Jeruzaléma. V srpnu roku 1225 se třináctiletá Jolanda za třicetiletého Fridricha v zastoupení provdala. Poté byla korunována jeruzalémskou královnou a odvezena do Itálie. 9. listopadu se v katedrále v Brindisi odehrál slavnostní svatební ceremoniál. Jolanda se vdávala nerada a novomanžel údajně již během líbánek svedl jednu z jejích sestřenic.[2] Jana z Brienne císař okamžitě zbavil pozice regenta[1] a manželku držel ve svém harému.

Jolandina smrt (středověká iluminace)

Roku 1226 mladá královna porodila dcerku, která brzy zemřela. O rok později se v Andrii narodil syn Konrád a Jolanda jeho narození zaplatila životem. Byla pohřbena v katedrále Santa Maria Assunta v Andrii.[3] Počátkem 21. století se stala jednou z postav historického románu spisovatelky Ludmily Vaňkové Dítě z Apulie.

Dědicem jeruzalémského trůnu se stal malý Konrád a Fridrich II. Štaufský regentem. Po příchodu do Svaté země se Fridrichovi podařilo uzavřít desetiletý mír se sultánem al-Kámilem, vlastnoručně se korunoval králem jeruzalémským; při odjezdu 1. května 1229 na něj nespokojené obyvatelstvo házelo hnůj a odpadky.[2]


Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Yolande of Jerusalem na anglické Wikipedii.

  1. a b HROCHOVI, Věra a Miroslav. Křižáci ve Svaté zemi. Praha: Mladá fronta, 1996. 
  2. a b BRIDGE, Antony. Křížové výpravy. Praha: Academia, 2000. ISBN 80-200-0819-5. 
  3. KOVÁČ, Peter. Úsvit renesance. Dvorské umění císaře Fridricha II. Bamberský a Magdeburský jezdec.. Praha: Petr Kováč - Ars Auro Prior, 2010. ISBN 978-80-904298-2-6. S. 135. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Německá královna
Předchůdce:
Konstancie Aragonská
12251228
Jolanda Jeruzalémská
Nástupce:
Blanka Lancia
Sicilská královna
Předchůdce:
Konstancie Aragonská
12251228
Jolanda Jeruzalémská
Nástupce:
Blanka Lancia