Přeskočit na obsah

Jolanda Jeruzalémská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jolanda Jeruzalémská
Narozeníduben 1212
Akko
Úmrtí5. května 1228 (ve věku 16 let)
Andria
Příčina úmrtíhorečka omladnic
Místo pohřbeníkatedrála Nanebevzetí Panny Marie v Andrii
Povolánípolitička
ChoťFridrich II. Štaufský (1225–1228)[1][2]
DětiKonrád IV. Štaufský[1]
RodičeJan z Brienne[1] a Marie z Montferratu[1]
RodHouse of Brienne
PříbuzníJan z Brienne, Ludvík z Brienne, Alfons z Brienne a Marie z Brienne (sourozenci)
Konradin[1] (vnuk)
Funkcejeruzalémský král
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jolanda Jeruzalémská či Isabela II. Jeruzalémská (121225. dubna 1228, Andria), také známá jako Jolanda z Brienne, byla princezna francouzského původu, dcera Marie, vládnoucí jeruzalémské královny, a jejího manžela Jana z Brienne. Od roku 1212 až do své smrti v roce 1228 byla vládnoucí jeruzalémskou královnou. Po sňatku s Fridrichem II., císařem Svaté říše římské, se Jolanda stala také císařovnou Svaté říše římské a jeruzalémskou a sicilskou královnou.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jolanda byla jediným dítětem urozeného, leč chudého Jana z Brienne a Marie z Montferratu, dědičky Jeruzalémského království. Jan z Brienne a Marie z Montferratu uzavřeli sňatek roku 1210. Ženichovi bylo téměř šedesát a nevěstě necelých dvacet let.[3] Marie z Montferratu zemřela krátce po porodu, Jolanda byla prohlášena královnou a Jan z Brienne se stal regentem Jeruzalémského království. Záhy se znovu oženil s dcerou arménského krále Lva II.Kilikii, Štěpánkou.

Roku 1223 se setkal ve Ferentinu papež Honorius III., Jan z Brienne a římský císař Fridrich II. Štaufský. Čerstvě ovdovělý Fridrich mnoho let sliboval, že se vydá na křížovou výpravu a nyní si jako podmínku kladl sňatek s dědičkou Jeruzaléma. V srpnu roku 1225 se třináctiletá Jolanda za třicetiletého Fridricha v zastoupení provdala. Poté byla korunována jeruzalémskou královnou a odvezena do Itálie. 9. listopadu se v katedrále v Brindisi odehrál slavnostní svatební ceremoniál. Jolanda se vdávala nerada a novomanžel údajně již během líbánek svedl jednu z jejích sestřenic.[4] Jana z Brienne císař okamžitě zbavil pozice regenta[3] a manželku držel ve svém harému.

Jolandina smrt (středověká iluminace)

Roku 1226 mladá královna porodila dcerku, která brzy zemřela. O rok později se v Andrii narodil syn Konrád a Jolanda jeho narození zaplatila životem. Byla pohřbena v katedrále Santa Maria AssuntaAndrii.[5] Počátkem 21. století se stala jednou z postav historického románu spisovatelky Ludmily Vaňkové Dítě z Apulie.

Dědicem jeruzalémského trůnu se stal malý Konrád a Fridrich II. Štaufský byl regentem. Po příchodu do Svaté země se Fridrichovi podařilo uzavřít desetiletý mír se sultánem al-Kámilem, vlastnoručně se korunoval králem jeruzalémským. Při odjezdu 1. května 1229 na něj nespokojené obyvatelstvo házelo hnůj a odpadky.[4]

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Yolande of Jerusalem na anglické Wikipedii.

  1. a b c d e Kindred Britain.
  2. Dostupné online. [cit. 2020-08-07].
  3. a b HROCHOVI, Věra a Miroslav. Křižáci ve Svaté zemi. Praha: Mladá fronta, 1996. 
  4. a b BRIDGE, Antony. Křížové výpravy. Praha: Academia, 2000. ISBN 80-200-0819-5. 
  5. KOVÁČ, Peter. Úsvit renesance. Dvorské umění císaře Fridricha II. Bamberský a Magdeburský jezdec.. Praha: Petr Kováč - Ars Auro Prior, 2010. ISBN 978-80-904298-2-6. S. 135. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Německá královna
Předchůdce:
Konstancie Aragonská
12251228
Jolanda Jeruzalémská
Nástupce:
Blanka Lancia
Sicilská královna
Předchůdce:
Konstancie Aragonská
12251228
Jolanda Jeruzalémská
Nástupce:
Blanka Lancia