Jolanda Jeruzalémská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jolanda Jeruzalémská
Matrimonio isabella.jpg
Narození duben 1212
Akko
Úmrtí 25. dubna 1228 (ve věku 15–16 let)
Andria
Příčina úmrtí puerperal disorder
Manžel(ka) Fridrich II. Štaufský (1225–1228)
Děti Konrád IV. Štaufský
Rodiče Jan z Brienne a Marie z Montferratu
Příbuzní Jan z Brienne
Ludvík z Brienne
Alfons z Brienne
Marie z Brienne
Funkce Seznam jeruzalémských králů
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jolanda Jeruzalémská či Isabela II. Jeruzalémská (121225. dubna 1228, Andria) byla královna jeruzalémská a sicilská a císařovna Svaté říše římské.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jolanda byla jediným dítětem urozeného, leč chudého Janna z Brienne a Marie z Montferratu, dědičky Jeruzalémského království. Jan z Brienne a Marie z Montferratu uzavřeli sňatek roku 1210. Ženichovi bylo téměř šedesát a nevěstě necelých dvacet let.[1] Marie z Montferratu zemřela krátce po porodu, Jolanda byla prohlášena královnou a Jan z Brienne se stal regentem jeruzalémského království. Záhy se znovu oženil s dcerou arménského krále Lva II. v Kilikii, Stefanií.

Roku 1223 se setkal ve Ferentinu papež Honorius III., Jan z Brienne a německý císař Fridrich II. Štaufský. Čerstvě ovdovělý Fridrich mnoho let sliboval, že se vydá na křížovou výpravu a nyní si jako podmínku kladl sňatek s dědičkou Jeruzaléma. V srpnu roku 1225 se třináctiletá Jolanda za třicetiletého Fridricha v zastoupení provdala. Poté byla korunována jeruzalémskou královnou a odvezena do Itálie. 9. listopadu se v katedrále v Brindisi odehrál slavnostní svatební ceremoniál. Jolanda se vdávala nerada a novomanžel údajně již během líbánek svedl jednu z jejích sestřenic.[2] Jana z Brienne císař okamžitě zbavil pozice regenta[1] a manželku držel ve svém harému.

Jolandina smrt (středověká iluminace)

Roku 1226 mladá královna porodila dcerku, která brzy zemřela. O rok později se v Andrii narodil syn Konrád a Jolanda jeho narození zaplatila životem. Byla pohřbena v katedrále Santa Maria Assunta v Andrii.[3] Počátkem 21. století se stala jednou z postav historického románu spisovatelky Ludmily Vaňkové Dítě z Apulie.

Dědicem jeruzalémského trůnu se stal malý Konrád a Fridrich II. Štaufský regentem. Po příchodu do Svaté země se Fridrichovi podařilo uzavřít desetiletý mír se sultánem al-Kámilem, vlastnoručně se korunoval králem jeruzalémským; při odjezdu 1. května 1229 na něj nespokojené obyvatelstvo házelo hnůj a odpadky.[2]


Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Yolande of Jerusalem na anglické Wikipedii.

  1. a b HROCHOVI, Věra a Miroslav. Křižáci ve Svaté zemi. Praha: Mladá fronta, 1996. 
  2. a b BRIDGE, Antony. Křížové výpravy. Praha: Academia, 2000. ISBN 80-200-0819-5. 
  3. KOVÁČ, Peter. Úsvit renesance. Dvorské umění císaře Fridricha II. Bamberský a Magdeburský jezdec.. Praha: Petr Kováč - Ars Auro Prior, 2010. ISBN 978-80-904298-2-6. S. 135. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Německá královna
Předchůdce:
Konstancie Aragonská
12251228
Jolanda Jeruzalémská
Nástupce:
Blanka Lancia
Sicilská královna
Předchůdce:
Konstancie Aragonská
12251228
Jolanda Jeruzalémská
Nástupce:
Blanka Lancia