Marie z Montferratu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Marie z Montferratu
královna jeruzalémská
Portrét
Korunovace Marie a Jana z Brienne (středověká iluminace)
Narození1192?
Úmrtí16. dubna 1212
ManželJan z Brienne
PotomciJolanda Jeruzalémská
DynastieAleramiciové
OtecKonrád z Montferratu
MatkaIsabela Jeruzalémská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marie z Montferratu (francouzsky Marie de Montferrat; 1192?16. dubna 1212) byla dědička a krátce královna Jeruzalémského království.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se jako dcera jeruzalémské královny Isabely a jejího druhého chotě Konráda z Montferratu. V době Mariina příchodu na svět byl Konrád již několik měsíců mrtev, zavražděn bratrstvem asasínů. Nevlastním otcem byl Jindřich II. ze Champagne, který arabské současníky pobouřil urychleným sňatkem s čerstvě ovdovělou a těhotnou Isabelou. Po jeho smrti roku 1197 se Isabela znovu provdala, ale nepodařilo se jí zplodit mužského dědice a tak se stala dědičkou království Marie.

Po matčině smrti roku 1205 se stala formálně královnou a regentství se ujal Jan z Ibelinu, nevlastní bratr zesnulé královny. V září 1210 se Marie v Akkonu provdala za údajně šedesátiletého chudého francouzského rytíře Jana z Brienne a 2. října byli v Tyru oba korunováni. Jan z Brienne se ujal vlády a podařilo se mu získat přízeň místní šlechty. Roku 1212 Marie porodila dceru Jolandu a krátce poté zemřela pravděpodobně na horečku omladnic.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]