Alfons z Brienne

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alfons z Brienne
hrabě z Eu
Narození 1227?
Akkon
Úmrtí 25. srpna 1270
Tunis
Pohřben Bazilika Saint-Denis
Manželky Marie z Lusignanu
Potomci Jan II. z Brienne
Blanka z Brienne
Dynastie Brienne
Otec Jan z Brienne
Matka Berenguela Leónská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alfons z Brienne řečený z Akkonu (francouzsky Alphonse de Brienne řečený Alphonse d'Acre, 1225?, Akkon - 25. srpna 1270, Tunis[1]) byl hrabě z Eu, nejvyšší komoří francouzského krále a účastník bojů proti nevěřícím.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako syn Jana z Brienne a jeho třetí ženy Berenguely, dcery leónského krále Alfonse IX. Po španělském dědovi byl také pojmenován. Jan z Brienne byl roku 1229 stanoven regentem latinského císařství a svou dceru zasnoubil se svým svěřencem a spoluvládcem Balduinem. Balduin se roku 1236 vydal získat do Evropy podporu pro své skomírajíci císařství a právě tehdy se zřejmě Alfons z Brienne společně se svými bratry "dětmi Akkonu" dostal do péče francouzského krále Ludvíka IX.[2]

Před rokem 1250 se oženil s Marií, dcerou a jedinou dědičkou Radulfa z Lusignanu a získal tak hrabství Eu. Roku 1260 získal na královském dvoře funkci nejvyššího komořího a roku 1265 se zúčastnil po boku svého bratrance Alfonse X. bojů proti Maurům. Jeho hrdinství oslnilo i papeže Klementa IV. V létě 1270 se připojil ke křížové výpravě Ludvíka IX. a stejného dne jako jeho panovník podlehl epidemii úplavice, která se rozšířila ve vojenském táboře. Jeho ostatky byly převezeny do Paříže a pohřbeny v bazilice Saint-Denis.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Radulf II. z Lusignanu
Znak z doby nástupu Hrabě z Eu
12461270
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Jan II. z Brienne