Vsevolod I. Jaroslavič

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vsevolod I. Jaroslavič
Bilibin justice.jpg
Narození 1030
Úmrtí 10. dubna 1093 (ve věku 62–63 let)
Vyšhorod
Místo odpočinku Chrám svaté Žofie
Manžel(ka) Anastázie Monomachovna (1046–1067)
Anna Polovská (od 1068)
Děti Vladimír II. Monomach
Adéla Kyjevská
Rostislav Vsevolodovič
Anna Kyjevská
Kateřina Kyjevská
Rodiče Jaroslav I. Moudrý a Ingegerda Švédská
Příbuzní Anna Kyjevská
Anastázie Rurikovna
Agáta Vladimirovna
Alžběta Kyjevská
Izjaslav I. Kyjevský
Igor Jaroslavič
Sviatoslav II of Kiev
Vladimír Jaroslavič
Vyacheslav Yaroslavich
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vsevolod I. Jaroslavič (103013. dubna 1093) byl kyjevský kníže z rodu Rurikovců, vládl v letech 10761077 a 10781093. Byl synem Jaroslava Moudrého a švédské princezny Ingigerd.

Perejaslavský kníže[editovat | editovat zdroj]

Vsevolod vládl dlouhá léta Perejaslavli, kterou mu odkázal ve své závěti otec. V té době úzce spolupracoval se svými staršími bratry, kyjevským knížetem Izjaslavem a černigovským knížetem Svjatoslavem, což jim umožnilo kontrolovat v podstatě celé území ruského státu. Historici proto často píší o triumvirátu. Roku 1073 získal na základě stařešinského práva po svém bratru Svjastoslavovi II., který vyhnal Izjaslava z Kyjeva a usedl na knížecí stolec, Černigov a dosadil sem svého syna Vladimíra.

Po Svjatoslavově smrti roku 1076 se stal kyjevským knížetem, ale trůn brzy přenechal staršímu Izjaslavovi, který se vrátil z ciziny. Izjaslav však již roku 1078 zahynul a Vsevolod znovu usedl na knížecí stolec v Kyjevě. Jeho vláda byla vyplněna množícími se dynastickými rozbroji a sílícími útoky kočovných Polovců, kterým se snažil čelit s pomocí svých synů, především nejstaršího Vladimíra.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Vsevolodovou ženou byla byzantská princezna, dcera nebo neteř císaře Konstantina IX. Monomacha. Podle pozdější ruské tradice poslal prý císař s nevěstou knížeti panovnickou korunu, tzv. Monomachovu čapku, kterou používala ke své korunovaci veliká knížata moskevská od roku 1498. Ve skutečnosti však šlo o zlatou přilbu egyptské provenience, kterou ve 14. století získal Ivan I. Kalita od tatarského chána. V tomto manželství se kromě dalších dětí narodil kyjevský kníže Vladimír II. Monomach.

Předchůdce:
Svjatoslav II. Jaroslavič
(veliký) kníže kyjevský
10761077
Nástupce:
Izjaslav Jaroslavič
Předchůdce:
Izjaslav Jaroslavič
(veliký) kníže kyjevský
10781093
Nástupce:
Vladimír II. Monomach