Vsevolod I. Jaroslavič

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vsevolod I. Jaroslavič
Narození 1030
Úmrtí 10. dubna 1093 (ve věku 62–63 let)
Děti Vladimír II. Monomach, Adéla Kyjevská a Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ845767
Rodiče Jaroslav I. Moudrý a Ingegerda Švédská
Příbuzní bratři Izjaslav I. Kyjevský, Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ4197646, Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ469731 a Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ58355
sestry Alžběta Kyjevská, Anna Kyjevská, Anastázie Rurikovna a Agáta Vladimirovna
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vsevolod I. Jaroslavič (103013. dubna 1093) byl kyjevský kníže z rodu Rurikovců, vládl v letech 10761077 a 10781093. Byl synem Jaroslava Moudrého a švédské princezny Ingigerd.

Perejaslavský kníže[editovat | editovat zdroj]

Vsevolod vládl dlouhá léta Perejaslavli, kterou mu odkázal ve své závěti otec. V té době úzce spolupracoval se svými staršími bratry, kyjevským knížetem Izjaslavem a černigovským knížetem Svjatoslavem, což jim umožnilo kontrolovat v podstatě celé území ruského státu. Historici proto často píší o triumvirátu. Roku 1073 získal na základě stařešinského práva po svém bratru Svjastoslavovi II., který vyhnal Izjaslava z Kyjeva a usedl na knížecí stolec, Černigov a dosadil sem svého syna Vladimíra.

Po Svjatoslavově smrti roku 1076 se stal kyjevským knížetem, ale trůn brzy přenechal staršímu Izjaslavovi, který se vrátil z ciziny. Izjaslav však již roku 1078 zahynul a Vsevolod znovu usedl na knížecí stolec v Kyjevě. Jeho vláda byla vyplněna množícími se dynastickými rozbroji a sílícími útoky kočovných Polovců, kterým se snažil čelit s pomocí svých synů, především nejstaršího Vladimíra.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Vsevolodovou ženou byla byzantská princezna, dcera nebo neteř císaře Konstantina IX. Monomacha. Podle pozdější ruské tradice poslal prý císař s nevěstou knížeti panovnickou korunu, tzv. Monomachovu čapku, kterou používala ke své korunovaci veliká knížata moskevská od roku 1498. Ve skutečnosti však šlo o zlatou přilbu egyptské provenience, kterou ve 14. století získal Ivan I. Kalita od tatarského chána. V tomto manželství se kromě dalších dětí narodil kyjevský kníže Vladimír II. Monomach.

Předchůdce:
Svjatoslav II. Jaroslavič
(veliký) kníže kyjevský
10761077
Nástupce:
Izjaslav Jaroslavič
Předchůdce:
Izjaslav Jaroslavič
(veliký) kníže kyjevský
10781093
Nástupce:
Vladimír II. Monomach