Ingegerda Švédská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Ingegerda Olofsdotter Švédská (okolo r. 1000 – 10. února 1050) byla švédská princezna a kyjevská kněžna jako manželka Jaroslava Moudrého. Byla dcerou švédského krále Olofa Skötkonunga a Estrid Obdritské. Pravoslavná církev ji uznává jako sv. Annu z Novgorodu zejména díky chrámům, které založila v Kyjevě a Novgorodu .

Ingegerda nebo sv. Anna je někdy zaměňována s matkou knížete Vladimíra I., hlavně protože Jaroslav a Ingegerda měli také syna jménem Vladimír. Ve skutečnosti byl Vladimír I. otcem Jaroslava Moudrého.

Život[editovat | editovat zdroj]

V roce 1016 bylo rozhodnuto, že mírové vztahy mezi Norskem a Švédskem stvrdí manželský svazek. Šlechtici ze Švédska i z Norska se pokoušeli sjednat sňatek krále Olafa II. Norského s princeznou Ingegerdou. Král Olof však svou dceru narozenou v manželství provdal za kyjevského knížete Jaroslava Moudrého.[1] Olaf Norský se oženil s Ingegerdinou nevlastní sestrou, Olofovou nemanželskou dcerou Astrid Olofsdotter.

Sňatek Ingegerdy a Jaroslava se uskutečnil v roce 1019. V nové domovině jí změnili jméno na řecké Irena. Pod dohledem svého manžela Ingegerda zahájila stavbu kyjevského chrámu sv. Žofie a také chrámu sv. Žofie v Novgorodu. S manželem měla šest synů a čtyři dcery, pozdější královny Francie, Uherska a Norska. Ingegerda zemřela 10. února 1050 a je pohřbena v kyjevském chrámu sv. Žofie.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Yaroslav the Wise (Encyclopedia of Ukraine, vol. 5. 1993)

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ingegerd Olofsdotter of Sweden na anglické Wikipedii.