Emund Gammal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Emund Gammal
švédský král
Doba vlády10501060
Úmrtíasi 1060
PředchůdceJakob Anund
NástupceStenkil
ManželkaAstrid Njalsdotter
RodYnglingové
OtecOlof Skötkonung
MatkaEdla
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Emund Gammal (Emund den gamle), který byl nazýván též Emund Starý, byl švédským králem v letech 10501060. Byl nemanželským synem krále Olofa Skötkonunga a ženy jménem Edla.

Emund se stal nástupcem svého bratra Jakoba Anunda v roce 1050. Hervarar saga k tomu píše:

Önundr hét sonr Óláfs konungs sænska, er konungdóm tók eptir hann ok varð sóttdauðr. Á hans dögum fell Óláfr konungr inn helgi á Stiklastöðum. Eymundr hét annarr sonr Óláfs sænska, er konungdóm tók eptir bróður sinn.[1] Král Olof Švéd měl syna jménem Önund, který byl jeho nástupcem. Zemřel ve své posteli. V jeho době zemřel Olaf Svatý u Stiklestadu. Olaf Švéd měl dalšího syna jménem Eymund, který se dostal na trůn po svém bratrovi.[2]

Emund se za své vlády stavěl proti kněžím z arcibiskupství v Brémách, a proto byl také nazván Slemme (Špatný). Jeho manželkou byla Astrid Njalsdotter. Spolu měli syny Anunda (Adam z Brém zaznamenal, že zemřel při drancování Kvänlandu) a Ingvara, kteří ale zemřeli ještě před svým otcem, a dceru, která se stala manželkou Emundova nástupce Stenkila. Emund byl posledním králem z tzv. Domu Munsö (Ynglingů). Po smrti Emunda Gammala se králem stal Stenkil a králové z jeho rodu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Emund the Old na anglické Wikipedii.

  1. Hervarar saga ok Heiðreks, Guðni Jónsson's og Bjarni Vilhjálmsson's edition at «Norrøne Tekster og Kvad».. www.heimskringla.no [online]. [cit. 21-02-2012]. Dostupné v archivu pořízeném dne 08-05-2007. 
  2. The Saga of Hervör and Heithrek, in Stories and Ballads of the Far Past, translated from the Norse (Icelandic and Faroese), by N. Kershaw.Cambridge at the University Press, 1921.. www.home.ix.netcom.com [online]. [cit. 21-02-2012]. Dostupné v archivu pořízeném dne 27-12-2006. 
Předchůdce:
Jakob Anund
Znak z doby nástupu Švédský král
10501060
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Stenkil