Chrám svaté Sofie (Novgorod)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chrám svaté Sofie
Pohled na chrám sv. Žofie v Novgorodě
Pohled na chrám sv. Žofie v Novgorodě
Místo
Stát RuskoRusko Rusko
Souřadnice
Zánik 1930
Architektonický popis
Stavební sloh ruská architektura
Výstavba 11. století
Další informace
Kód památky 5310033042
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Magdeburská vrata
Kříž s holubem

Chrám svaté Sofie (rusky Софийский собор) čili chrám Boží Moudrosti je pravoslavný chrám, nacházející se v areálu Novgorodského dětince v ruském Velikém Novgorodu. Byl postaven v letech 10451050. Je nejstarším zachovalým křesťanským chrámem na ruském území, který byl vybudován slovanským obyvatelstvem.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Byl postaven v letech 1045–1050 v staroruském architektonickém stylu, který byl typický pro 11. století. Stal se symbolem novgorodské moci a demokracie. Hlavní kupole nad chrámem je pozlacená, ostatní jsou postříbřené. Další pozoruhodností chrámu jsou bronzová Magdeburská vrata, vyrobená mezi lety 1152–1154 v románském stylu, na nichž jsou vyobrazeni východofranští kněží a biblické výjevy. Fresky v chrámu patří mezi nejkrásnější v Rusku. Zajímavou je freska císaře Konstantina a jeho matky svaté Heleny. Ikonostas je vyzdobený ikonami známých ruských mistrů z 16. století. Chrám byl v roce 1929 uzavřen a změněn na muzeum ateismu. Během nacistické okupace (1941–1944) byl poškozen, později byl zrekonstruován.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Chrám byl roku 1991 vrácen ruské pravoslavné církvi a znovu se v něm konají pravoslavné bohoslužby. V letech 2005–2007 proběhla rozsáhlá rekonstrukce kupolí. Na nejvyšší kupoli byl roku 2007 opět nainstalován holub, symbol svatého Ducha, ke kterému se váže stará legenda.

Legenda o holubovi[editovat | editovat zdroj]

Roku 1570 vyplenil Ivan Hrozný město a obyvatelstvo zmasakroval. Holub, který seděl na kupoli chrámu sv. Žofie, hrůzou zkameněl. Bohorodička jednomu z mnichů vyjevila, že holub byl poslán pro útěchu těžko zkoušených obyvatel města a dokud holub z kříže nesletí, bude město pod jeho ochranou. V srpnu 1941, když obsadila město nacistická vojska a chrám byl poškozen, kříž i s holubem si jako trofej odvezli do Španělska vojáci Modré divize, bojující po boku německých vojsk. Roku 2002 poslala pravoslavná církev do Madridu poselství, v němž požadovala vrácení kříže s holubem. Slavnostní akt navrácení se uskutečnil roku 2004 v moskevské katedrále Krista Spasitele za přítomnosti vysokých španělských a ruských představitelů. Na pozlacenou kupoli se vrátila kopie kříže s holubem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Chrám svätej Sofie (Veľký Novgorod) na slovenské Wikipedii.