Vladimír II. Monomach

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Vladimír II. Monomach
Vladimir-II-Vsevolodovich Monomakh.jpg
Narození 1053
Úmrtí 19. května 1125 (ve věku 71–72 let)
Kyjev
Místo odpočinku Katedrála svaté Sofie
Manžel(ka) Gytha z Wessexu (od 1074)
Děti Mstislav I. Kyjevský
Jaropolk II. Vladimírovič
Vjačeslav I. Kyjevský
Eufémie Kyjevská
Jurij Dolgorukij
Agáfie Kyjevská
Ondřej Dobrý
Izjaslav Vladimírovič
Sviatoslav
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ4397022
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ21105949
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ9023075
Rodiče Vsevolod I. Jaroslavič a Anastázie Monomachovna
Příbuzní Rostislav Vsevolodovič
Adéla Kyjevská
Anna Kyjevská
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Vladimír II. Monomach

Vladimír II. Monomach (105319. května 1125) byl kyjevský kníže z rodu Rurikovců, vládl v letech 11131125. Byl synem Vsevoloda I. Jaroslaviče a jeho první řecké manželky, dcery nebo neteře byzantského císaře Konstantina IX. Monomacha, po němž získal své přízvisko.

Vláda v Černigově a Perejaslavli[editovat | editovat zdroj]

Vladimír Monomach byl nadaným a energickým válečníkem a schopným panovníkem. Na kyjevský trůn však usedl až ve věku šedesáti let po smrti svého bratrance Svjatopolka Izjaslaviče v roce 1113. Jako dítě vyrůstal na knížecím dvoře svého otce v Perejaslavli. Když se kníže Vsevolod ujal vlády v Kyjevě (1076 - 1077 a znovu 1078), svěřil mu do správy významné starobylé město, Černigov a postupně ho pověřoval různými vojenskými úkoly. Šlo především o obranu země před kořistnickými nájezdy kočovných Polovců (Kumánů), kteří žili v jižních stepích, ale také o neustálé rozbroje mezi rurikovskými knížaty.

Vladimír se stal značně populárním, přesto odmítl po smrti svého otce usednout na kyjevský trůn a dal přednost svému bratranci Svjatopolkovi II., jemuž náležel na základě seniorátního práva.[1] Roku 1094 napadl Černigov společně s Polovci další z Vladimírových bratranců, ctižádostivý a bojovný Oleg Svjatoslavič a poplenil okolí města. Vladimír s ním uzavřel mír a odešel do otcovské Perejaslavle, kde vládl až do roku 1113.

Perejaslavl se nacházela na pomezí ruského státu a stepí, byla proto snadným cílem nájezdů Polovců. Vladimír s nimi vedl mnoho dalších válek a dosáhl vynikajících výsledků. V letech 11031111 je zatlačil až za Don, k dolní Volze. To bylo nepochybně jedním z důvodů, proč byl roku 1113 povolán na kyjevský knížecí stolec, přestože na něj stále neměl z hlediska nástupnických zvyklostí právo.

Kyjevský kníže[editovat | editovat zdroj]

Jako kyjevský kníže dokázal Vladimír II. dočasně zastavit politické tříštění kyjevské říše a prosadit autoritu velikého knížete nad většinou ruského území. Vládu dokázal zajistit také svému nejstaršímu synovi Mstislavovi (1125–1132), po jehož brzké smrti se kyjevská říše začala rychle rozpadat.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Vladimírovou první ženou se stala Gita z Wessexu, dcera anglického krále Harolda II. Godwinsona. Podruhé se oženil s urozenou řeckou ženou neznámého jména. Z obou manželství měl celkem osm synů. Mezi nejstarším a nejmladším byl věkový rozdíl více než 35 let. Nejstarší Mstislav se stal po otcově smrti kyjevským knížetem (1125–1132), jeden z nejmladších Jurij Dolgorukij knížetem vladimirským a později také velikým knížetem kyjevským (1154–1157).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Nestorův letopis ruský, Praha 1940, s.177
Předchůdce:
Svjatopolk II.
(veliký) kyjevský kníže
11131125
Nástupce:
Mstislav Vladimírovič