Jurij Dolgorukij

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jurij Dolgorukij
Narození 1095
Úmrtí 15. května 1157 (ve věku 61–62 let)
Kyjev
Děti Rostislav Yuryevich, Andrey Bogolyubsky, Gleb of Kiev, Mikhail of Vladimir, Vsevolod III. Velké hnízdo, Ivan Yuryevich, Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ4093758, Olga Dolgorukiy, Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ4104908 a Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ4305615
Rodiče Vladimír II. Monomach
Příbuzní Eufémie Kyjevská, Agáfie Kyjevská, Mstislav Vladimírovič, Viacheslav I of Kiev a Jaropolk II. Vladimírovič
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jurij Dolgorukij (rusky Юрий Долгорукий, 1090 - 15. května 1157) byl veliký kníže kyjevský z rodu Rurikovců, šestý syn Vladimíra II. Monomacha.

Po smrti Jurijova otce Vladimíra Monomacha (1125) a zvláště jeho syna Mstislava (1132) se jednotný kyjevský stát začal rozpadat na menší knížectví, kde vládla jednotlivá rurikovská knížata. Jurij spravoval od roku 1125 rostovsko-suzdalské knížectví, které začalo rychle nabývat na významu. Jeho hlavní sídlo přenesl ze starobylého Rostova do významného obchodního střediska Suzdalu. Po smrti svého staršího bratra velikého knížete kyjevského Mstislava, vymanil své země z nadvlády Kyjeva. Později se této metropole sám několikrát zmocnil, přenesl sem své sídlo a stal se velikým knížetem kyjevským.

Za jeho vlády se prameny k roku 1147 poprvé zmiňují o Moskvě - tvrzi bojara Kučky, kam Jurij pozval jednoho z dalších ruských knížat na hodokvas.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]