Malmfrid Kyjevská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Malmfrid Kyjevská
královna Norska (1116–1128)
královna Dánska (1134–1137)
Narozeníca 1105
Úmrtípo roce 1137
ManželéI. Sigurd I. Jorsalfar
II. Erik II. Dánský
PotomciKristin Sigurdsdatter
DynastieRurikovci
OtecMstislav I. Kyjevský
MatkaKristina Ingesdotter
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Malmfrida Kyjevská (norsky a dánsky Malmfrid Mstislavsdatter, rusky Мальмфрида Мстиславна, Maľmfrida Mstislavna; 1105? – po 1137) byla rodem ruská princezna a sňatkem norská královna v době od cca 1110 do 1128 a v letech 11341137 královna dánská.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Snorri Sturluson ji zmiňuje (Sága o Magnussonovi) jako Malmfred Haraldsdatter, tedy dceru Haralda Valdemarssona, což je jméno, pod kterým je v nordických zemích znám Mstislav I. Kyjevský.

Narodila se jako dcera knížete Kyjevské Rusi Mstislava I. a jeho manželky Kristiny Ingesdotter, švédské princezny, dcery švédského krále Ingeho I. Měla z otcovy i matčiny strany převážně nordický původ a hovořila patrně nordicky ještě před svým příchodem do Norska; do té doby žila v Novgorodu.

První manželství[editovat | editovat zdroj]

V období mezi lety 11161120 se provdala za norského krále Sigurda I., králi v té době bylo přes dvacet let, nevěstě mezi 10–15 lety. Sigurda jako dítě oženili s irskou princeznou, ale po smrti jeho otce Magnuse III. bylo nenaplněné manželství anulováno.

Manželství nebylo šťastné a vzešla z něj jediná dcera:

Během manželství s Malmfridou měl Sigurd milenku Borghild Olavsdatter. V roce 1128 manželství nechal anulovat, aby se mohl oženit se ženou jménem Cecilie.

Druhé manželství[editovat | editovat zdroj]

V roce 1130 Sigurd zemřel a králem se stal jeho nelegitimní syn Magnus IV. Norský. Malmfrid odjela do Dánska, kde se v roce 1132 provdala za Erika, který se v roce 1134 stal dánským králem. Z tohoto manželství se nenarodily žádné děti a o Malmfridě pak již nejsou žádné zprávy. Předpokládá se, že zemřela po zavraždění krále, k němuž došlo v roce 1137.

Historikové připisují Malmfridě zorganizování svatby mezi jejím pastorkem, norským králem Magnusem IV. a dcerou její sestry, dánskou princeznou Kristinou Knutsdatter.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Norská královna
Předchůdce:
Blathmin O'Brien
11161128
Malmfrid Kyjevská
Nástupce:
Kristina Knutsdatter
Dánská královna
Předchůdce:
Ulvhild Håkansdotter
11341137
Malmfrid Kyjevská
Nástupce:
Luitgarda ze Salzwedelu