Paschal III. (vzdoropapež)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Paschal III.
Spinello Election of Antipope Paschal.jpg
Rodné jméno Guido da Crema
Narození 1110
Crema
Úmrtí 1168 (ve věku 57–58 let)
Řím
Příčina úmrtí rakovina
Funkce kardinál
vyslanec
Papežské schizma (Alexandr III.)
katolický biskup
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Paschal III. (Lat. Paschalis Tertius) vl. jménem Guido z Crema (? - 20. září 1168, Řím) byl italský duchovní a vzdoropapež papeže Alexandra III. (Od 22. dubna 1164 do 20. září 1168).

Byl druhým z řady vzdoropapežů (celkem čtyř) zvolených proti řádnému papeži Alexandrovi III. Za jeho volbou stála procísařská strana Fridricha I. Barbarossy.

Pocházel z aristokratické rodiny. Původně byl kardinálem a knězem kostela San Callisto v Římě. Působil v papežských službách již za dob papeže Inocence II. K jeho zvolení jako nástupce vzdoropapeže Viktora IV. Přispělo mimo jiné i to, že patřil k Viktorovým nejvýraznějším podporovatelům. 22. dubna proběhla volba a 26. byl v toskánském městě Lucca vysvěcen jako Paschal III.

Hlavního podporovatele měl Paschal III. v osobě římského císaře. Vrcholným projevem císařovy podpory Paschalovi byla Fridrichová veřejná přísaha a závazek, že nikdy neuzná Alexandra III. a vždy bude uznávat pouze Paschala. Ve jménu této přísahy vyžadoval císař podporu pro Paschala i od prelátů a říšských knížat.

V červenci 1167 Paschal doprovázel svého ochránce na jeho vojenském tažení do Říma. V obavě o svou bezpečnost Alexandr III. z města uprchl. 22. července byl v bazilice svatého Petra Paschal III. intronizován a 1. srpna zde sám korunoval Fridricha I. a jeho druhou manželku Beatrix.

Vzápětí po své intronizaci však Paschal v důsledku vypuknutí malárie opustil Řím (spolu s císařskými vojsky). Zpět se vrátil až počátkem následujícího roku. V Římě ho zastihly nálady obyvatel vyjadřující podporu Alexandrovi III. Kvůli zajištění bezpečnosti se Paschal uchýlil do pevnosti u Svatopetrské baziliky, kde i koncem září 1168 zemřel.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Paschal III. (protipápež) na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • J. N. D. Kelly, Papežové dvou tisíciletí, Roal, Bratislava, 1994, ISBN 80-88706-00-9

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]