Irena Angelovna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Irena Angelovna na tympanonu knížecího portálu Bamberského dómu
Příbuzenstvo
otec Izák II. Angelos
matka Irena Komnenovna
I. manžel Roger III. Sicilský
II. manžel Filip Švábský
dcera Beatrix
dcera Kunhuta
dcera Marie
dcera Alžběta
syn Rainald
syn Fridrich
dcera Beatrix

Irena Angelovna, též Marie, (asi 117827. srpna 1208 hrad Hohenštauf) byla dcera byzantského císaře Izáka II. a manželka římskoněmeckého krále Filipa Švábského, nejmladšího syna Fridricha Barbarossy a jeho druhé ženy Beatrix Burgundské. Walter von der Vogelweide zval Irenu "růží bez trnů, holubicí bez žluče".[1]

Život[editovat | editovat zdroj]

Irena se narodila v rozmezí let 1177–1181. Pravděpodobně roku 1193 byla provdána za Rogera z Hauteville, krále Sicílie. 24. prosince téhož roku se z mladé manželky stala mladá vdova.

Poté, co Sicilské království dobyl císař Jindřich VI., nechal významné muže země preventivně převézt do Německa, na hrad Trifels. Mezi zajatci byla i Irena,[2] která se v květnu 1197 v Gunzelechu u Augsburgu stala manželkou císařova mladšího bratra Filipa, vládce Švábska a Toskánska, který byl původně jako nejmladší syn určen pro duchovní kariéru a také se jí až do smrti dvou starších bratrů skutečně věnoval. Býval biskupem ve Würzburgu. Roku 1198 byl zvolen římskoněmeckým králem a s Otou Brunšvickým bojoval o vládu nad říší.

6. ledna 1205 byla Irena v Cáchách korunována římskou královnou. 21. června 1208 bavorský falckrabě Ota VIII. z Wittelsbachu na sněmu v Bambergu krále Filipa zavraždil. Těhotná Irena se uchýlila na manželův rodový hrad Hohenštauf, kde v srpnu téhož roku společně s novorozenou dcerou zemřela. Byla pochována v benediktinském klášteře Lorch.

Z manželství se narodilo celkem sedm dětí, z nichž se dospělosti dožily čtyři dcery – Beatrix (provdána za otcova soupeře o římskoněmecký trůn Otu IV.), Kunhuta (provdána za budoucího českého krále Václava I., Marie (provdána za vévodu Jindřicha II.) a Alžběta (provdána za kastilského krále Ferdinanda).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Věra Blažková, František Kavka, Hans Altman: Dvanáct římských i českých královen korunovaných v Cáchách, Libri Aquenses Praha 2004, ISBN 80-239-3566-6
  2. SOUKUP, Pavel. Třetí křížová výprava dle kronikáře Ansberta. Příbram : Knihovna Jana Drdy v Příbrami, 2003. 151 s. ISBN 80-86240-67-3. S. 123.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Sicilská královna
Předchůdce:
Sibyla z Acerra
11931193
Irena Angelovna
Nástupce:
Konstancie Sicilská
Německá královna
Předchůdce:
Konstancie Sicilská
11981208
Irena Angelovna
Nástupce:
Beatrix Švábská