V tomto článku je použita zastaralá šablona "Příbuzenstvo".

Sibyla z Acerra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sibyla z Acerra
Narození Acerra
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Sibyla z Acerra se spiklenci (středověká iluminace)

Příbuzenstvo
otec Roger z Acerra
manžel Tankred Sicilský
syn Roger III. Sicilský
syn Vilém III. Sicilský
dcera Marie
dcera Konstancie
dcera Mandonie

Sibyla z Acerra (italsky Sibilla di Medania nebo Sibilla di Acerra, sicilsky Sibbilla di Midania 1153 Acerro1205?) byla sicilská královna a regentka.

Život[editovat | editovat zdroj]

Sibyla, dcera Rogera z Acerra byla provdána za Tankreda z Lecce, levobočného syna Rogera III., vévody z Apulie, nejstaršího syna krále Rogera II. a dcery hraběte Acharda II. z Lecce. Tankred získal roku 1189 po smrti bezdětného bratrance krále Viléma sicilský trůn a byl podporován většinou důležitých mužů království. Roku 1190 došlo ke korunovaci, na trůn však uplatňovala nárok i Konstancie Sicilská, manželka císaře Jindřicha VI. Štaufskou invazi dočasně zastavila epidemie malárie, Tankred se snažil získat podporu sicilských měst a roku 1193 nechal syna Rogera korunovat. Po Rogerově nečekané smrti zemřel v únoru 1194 i samotný Tankred a ovdovělá Sibyla se stala regentkou mladšího syna Viléma jako nového krále Sicilského království.

Jindřich VI. využil financí získaných z výkupného za Richarda Lví srdce k nové invazi na Sicílii. Panika, jenž zavládla v ostrovním království, napomohla k rychlému předání Catanie a Syrakus. Obranou Palerma byl pověřen admirál Margaritone, obyvatelé se však odmítli bránit. 20. listopadu 1194 město padlo do štaufských rukou. Jindřich VI. nabídl Sibyle, že zachová její nárok na hrabství Lecce a tarantské knížectví. Vdova dohodu přijala.

25. prosince 1194 byl Jindřich VI. v Palermu korunován sicilským králem. O čtyři dny později bylo odhaleno normanské povstání. Sibylu i s dětmi a jejími přívrženci nechal císař odvézt do Německa,[1] kde byl Vilém pravděpodobně zavražděn[2] a předtím údajně oslepen a vykastrován. Sibyla byla s dcerami převezena do alsaského kláštera Hohenburg, odkud se jí na přímluvu papeže Inocence III. i s dcerami po smrti císaře podařilo odejít a utekla do francouzského exilu.[3] Její bratr Richard z Acerry byl císařem roku 1196 odsouzen k trestu smrti.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SOUKUP, Pavel. Třetí křížová výprava dle kronikáře Ansberta. Příbram: Knihovna Jana Drdy v Příbrami, 2003. 151 s. ISBN 80-86240-67-3. S. 123. 
  2. www.mittelalter-genealogie.de
  3. www.bautz.de
  4. Třetí křížová výprava, str. 126

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Norwich, John Julius. The Kingdom in the Sun 1130-1194. Longman: London, 1970.
  • Matthew, Donald. The Norman Kingdom of Sicily. Cambridge University Press: 1992.
Sicilská královna
Předchůdce:
Johana Anglická
11891194
Sibyla z Acerra
Nástupce:
Konstancie Sicilská