Marie Aragonská (1482)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marie Aragonská
portugalská královna
Maria de aragon.jpg
Doba vlády 15001517
Manžel Manuel I. Portugalský
Narození 29. června 1482
Úmrtí 7. března 1517
Předchůdce Isabela Aragonská
Následník Eleonora Habsburská
Dynastie Trastámarové
Otec Ferdinand II. Aragonský
Matka Isabela Kastilská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marie Aragonská (španělsky María de Aragón y Castilla, 29. června 1482, Córdoba7. března 1517, Lisabon) byla rodem španělská princezna a sňatkem portugalská královna.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Rainha D. Maria de Aragão e Castela.

Marie se narodila jako čtvrté dítě Katolických Veličenstev Isabely Kastilské a Ferdinanda II. Aragonského. Jejími staršími sestrami byly Isabela, první žena pozdějšího Mariina manžela Manuela I., a Jana Kastilská, manželka burgundského vévody Filipa I. Sličného, mladší sestrou pak manželka anglického krále Jindřicha VIII. Kateřina Aragonská. Její jediný bratr a následník trůnu zemřel půl roku po sňatku s Markétou Habsburskou.

Marie byla velmi krásná žena modrých očí a světle rudohnědých vlasů, tedy s typickými znaky členů rodu Trastámarů, potomků Petra I. Kastilského.

Manželství[editovat | editovat zdroj]

Svatba Marie Aragonské a Manuela I.

Mariini rodiče původně plánovali její sňatek se skotským králem Jakubem IV. Skotským; v té době se její mladší sestra Kateřina provdala za anglického následníka trůnu Artura a Katolická Veličenstva doufala, že dvě sestry jako dvě královny sousedních zemí Anglie a Skotska dokáží udržet mír mezi svými manželi. Plány však vzaly za své, když roku 1498 zemřela její starší sestra Isabela, manželka portugalského krále Manuela I. V rámci pokračování politiky sňatků mezi královskými rodinami Španělska a Portugalska byla Marie 30. října roku 1500 v Alcazar de Sal provdána za Manuela I., vdovce po své starší sestře Isabele, jež zemřela dva roky předtím. Manželství s Marií umožňovalo Manuelovi plánovat budoucí sjednocení království iberského poloostrova pod jeho vládou.

Kromě dalších výsad a darů ji král poskytl jako věno města Viseu a Torres Vedras.

Marie byla horlivou stoupenkyní Manuelových snah majících za cíl zničení islámských svatých měst Mekky a Mediny, obsazení území ovládaných muslimy a zpětného dobytí svatých míst křesťanských, především Jeruzaléma.

Stejně tak podporovala svého manžela v jeho snahách o „očištění" Portugalska od Židů a muslimů; v roce 1508 od něj získala odpuštění za násilný a ničivý pogrom proti Židům v roce 1506.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Z manželství Marie a Manuela, jež trvalo 17 let, vzešlo deset potomků, z nichž osm se dožilo dospělosti, pouze dva zemřeli jako děti:

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Marie zemřela v Lisabonu 7. března roku 1517, ve věku 35 let, v souvislosti s komplikacemi po porodu posledního dítěte, syna Antonia, který se narodil 9. září předchozího roku a žil jen několik dní. K poslednímu odpočinku byla uložena v Klášteře svatého Jeronýma v Belému u Lisabonu (dnes Lisabonské předměstí).

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku María de Aragón y Castilla na španělské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Portugalská královna
Předchůdce:
Isabela Aragonská
15001517
Marie Aragonská (1482)
Nástupce:
Eleonora Habsburská