Fernando Álvarez de Toledo, 3. vévoda z Alby

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fernando Álvarez de Toledo, 3. vévoda z Alby
Fernando Álvarez de Toledo, III Duque de Alba, por Antonio Moro.jpg

Narození 29. října 1507
Kastilie
Úmrtí 11. prosince 1582 (ve věku 75 let)
Lisabon
Děti Fadrique Álvarez de Toledo, 4th Duke of Alba
Profese důstojník a vojenská osoba
Ocenění rytíř Řádu zlatého rouna
Commons Fernando Álvarez de Toledo, 3rd Duke of Alba
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fernando Álvarez de Toledo y Pimentel, 3. vévoda z Alby (29. října 1507 Piedrahíta, provincie Ávila, Španělsko11. prosince 1582 Lisabon, Portugalsko) byl španělský generál a nizozemský guvernér (15671573), jedna z vůdčích osobností protireformace.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Byl rádcem Karla V., císaře Svaté říše římské a španělského krále. Byl jedním z nejmocnějších šlechticů Evropy své doby.

Fernando Álvarez de Toledo, 3. vévoda z Alby, detail

Roku 1535 dobyl Tunis, roku 1541 byl velitelem výpravy do Alžírska, v letech 15461547 velel císařské armádě v Německu (zvítězil v bitvě u Mühlberka a od roku 1552 v Itálii.

V letech 15671573 byl místodržitelem v Nizozemí, kde se snažil potlačit protišpanělské povstání. V boji s nizozemskými povstalci proslul mimořádnou krutostí a získal přezdívku Železný vévoda; příběhy o jeho krutosti jsou součástí tzv. „černé legendy“ – protišpanělského negativismu; v protestantských zemích je jeho jméno synonymem pro krutost a fanatismus. Povstání se mu nicméně potlačit nepodařilo, 18. prosince roku 1573 požádal vévoda svého krále o uvolnění a poté se vrátil do Španělska. Po neúspěchu upadl v královu nemilost.

Po smrti bezdětného portugalského krále Jindřicha I. (31. ledna 1580) vznesl syn Karla II. Filip II. nárok na portugalský trůn. Vévoda z Alby vedl armádu, s jejíž pomocí chtěl Filip tyto nároky prosadit. Lisabon padl již v červnu téhož roku a tato kampaň se do portugalských dějin zapsala neslýchanou krutostí dobyvatelů. Poté se stal vévoda z Alby vicekrálem Portugalska. Svého posledního triumfu si však neužil dlouho - zemřel v Lisabonu za necelé dva roky, 11. prosince roku 1582.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Markéta Parmská
Znak z doby nástupu Nizozemský místodržitel
15671573
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Luís Zúñiga y Requesens