Mayor Guillén de Guzmán

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mayor Guillén de Guzmán
Narození 1205
Úmrtí 1262 (57 let)
Potomci Beatrix Kastilská
Otec Guillén Pérez de Guzmán
Matka María González Girónová
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mayor Guillén de Guzmán (12051262) byla členkou jedné z nejurozenějších rodin u dvora Ferdinanda III. Kastilského, jejími rodiči byli Guillén Pérez de Guzmán a jeho manželka María González Girónová, dcera Gonzala Rodrígueze Giróna a jeho první manželky Sanchy Rodríguezové. Mayor měla bratra Pedra Rodrígueze de Guzmán, který byl první kastilský adelantado a otec Guzmána Dobrého.

Život[editovat | editovat zdroj]

Její jméno je v kronikách zaznamenáno jako milenky Alfonsa Kastilského, budoucího krále Alfonsa X. Kastilského, syna Ferdinanda III. Kastilského a jeho první manželky Alžběty Štaufské. V roce 1255 jí dal Alfons pozemky v La Alcarria, které zahrnovaly Cifuentes, Vianu de Mondéjar, Palazuelos, Salmerón, Vadesliras a Alcocer. Ve spolupráci s králem Alfonsem založila klášter Svaté Kláry de Alcocer v neobydlené vesnici San Miguel del Monte v jurisdikci Alcocera. Zakladatelskou listinu ze dne 22. září 1260 potvrdili její bratři Pedro a Nuño Rodríguez de Guzmán.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Ze vztahu s infantem Alfonsem měla jednu dceruː

Smrt a pohřeb[editovat | editovat zdroj]

Mayor zemřela na počátku roku 1262 a byla pohřbena v klášteře chudých Klarisek, který založila v San Miguel del Monte. 24. července 1276 uzavřel král Alfons dohodu s Juanem Gonzálezem, který vytvořil z ořechového dřeva basreliéfní obraz Mayor. Pergamenový dokument byl v roce 2009 vydražen Christie's.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mayor Guillén de Guzmán na anglické Wikipedii.