Marie Žofie Falcko-Neuburská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marie Žofie Falcko-Neuburská
portugalská královna
Mariasofianeuburgo.gif
Manžel Petr II. Portugalský
Narození 6. srpen 1666
Úmrtí 4. srpen 1699
Předchůdce Marie Františka Isabela Savojská
Následník Marie Anna Josefa Habsburská
Dynastie Wittelsbachové
Otec Filip Vilém Falcký
Matka Alžběta Amálie Hessensko-Darmstadtská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marie Žofie Falcko-Neuburská (6. srpna 1666, zámek Benrath4. srpna 1699, Lisabon) byla portugalská královna, druhá manželka Petra II.

Život[editovat | editovat zdroj]

Marie Žofie byla dcerou kurfiřta Filipa Viléma Falckého a jeho druhé manželky Alžběty Amálie. Její rodina byla známá plodností, proto se jedna z jejích sester Eleonora stala římskoněmeckou císařovnou a další sestra Marie Anna španělskou královnou. V Portugalsku také nastal problém s nástupnictvím – dědička trůnu a jediná dcera krále Petra Isabela Luisa z Braganzy byla odmítnuta většinou evropských vládců kvůli jejímu chabému zdraví a striktním portugalských zákonům o nástupnictví.

Portugalský ambasador Manuel da Silva Teles (povzbuzený císařovnou Eleonorou) odjel do Heidelbergu, aby jménem krále Petra žádal o ruku Marie Žofie. 22. května 1687 byla podepsána manželská smlouva a 2. července toho roku bylo uzavřené manželství v zastoupení. Do Lisabonu Marie Žofie dorazila 12. srpna 1687, v ten samý den proběhla oslava a formální sňatek s králem Petrem.

Mladá královna si rychle získala náklonnost své nevlastní dcery, která byla jen o šest let mladší. Sám Petr, kterému brzy dala syna, ji prý také miloval. Jejich první syn sice žil jen tři týdny, ale ten druhý se stal otcovým nástupcem jako Jan V. Portugalský. Královna měla spory týkající se etikety se svou ovdovělou švagrovou Kateřinou, ale byla oblíbená díky své štědrosti, charitativní činnosti a zbožnosti.

Marie Žofie zemřela dva dny před svými třicátými třetími narozeninami, 4. srpna 1699. Zemřela na horečku, což byl možná symptom erysipelu.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Maria Sophia of Neuburg na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Portugalská královna
Předchůdce:
Marie Františka Isabela Savojská
1687-1699
Marie Žofie Falcko-Neuburská
Nástupce:
Marie Anna Josefa Habsburská