Tajo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tajo
Pohled na řeku od Castelo Almourol v Portugalsku
Pohled na řeku od Castelo Almourol v Portugalsku
Základní informace
Délka toku1038 km
Plocha povodí80 100 km²
Průměrný průtok438 m³/s
SvětadílEvropa
Pramen
Ústí
Protéká
ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko (Madrid, Kastilie-La Mancha - Toledo, Extremadura), PortugalskoPortugalsko Portugalsko (Lisboa (Lisabon), Centro, Alentejo)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Povodí Taja (Španělsko 66,06%, Portugalsko 33,50%)[1]
tok řeky na mapě Pyrenejského poloostrova
tok řeky na mapě Pyrenejského poloostrova
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tajo (latinsky Tagus, španělsky Tajo, portugalsky Tejo, ['tɛʒʊ]IPA) je řeka ve Španělsku (autonomní společenstva Madrid, Kastilie-La Mancha, Extremadura) a v Portugalsku (Lisboa, Centro, Alentejo). Jde o nejdelší řeku na Pyrenejském poloostrově, která je 1038 km dlouhá, z čehož je 716 km se nachází ve Španělsku, 47 km tvoří portugalsko-španělskou státní hranici a zbývajících 275 km protéká Portugalskem. Povodí má rozlohu přibližně 80 100 km².

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Tajo v španělském Toledu

Tajo pramení v pohoří Universales. Teče z východu na západ přes Novokastilskou vysočinu a na dolním toku pak Portugalskou nížinou. Na horním a středním toku je údolí řeky úzké a v korytě se nacházejí peřeje. Na dolním toku je údolí široké a místy je koryto chráněno valy. Tajo ústí do Atlantského oceánu, přičemž vytváří estuár dlouhý 45 km. Nedaleko ústí byl přes řeku postaven 17,2 km dlouhý most Vasca da Gamy.

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Zdroj vody je převážně dešťový. Nejvyšší vodnosti dosahuje od října do března a nejnižší v létě. Průměrný průtok vody nedaleko státní hranice u města Alcántara činí 438 m³/s).

Využití[editovat | editovat zdroj]

Ústí Taja v Lisabonu
Tajo v Aranjuezu

Tajo je využíváno pro zavlažování a k zisku vodní energie. Na řece se nachází řada přehradních nádrží (Buendia, Entrepeňas, Castrejón, Azután, Valdecaňas, Torrejón, Alcántara). Vodní doprava je možná 185 km do města Abrantiz (Portugalsko) a pro námořní lodě do Santarému. Na řece leží města Toledo (Španělsko), Santarém, Lisabon (Portugalsko).

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]