Amazonie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Amazonský prales v okolí řeky

Amazonie je označení pro geografickou oblast v Jižní Americe, zahrnující povodí řeky Amazonky a jejích přítoků. Jedná se o zalesněnou pánev o rolzloze více než 7 milionu km² na území států Brazílie, Bolívie, Venezuely, Kolumbie, Ekvádoru, Peru, Guyany, Surinamu a Francouzské Guyany.

Většinu území Amazonie pokrývá Amazonský deštný prales, což je největší tropický deštný prales světa. V okrajových oblastech Amazonie se však objevují i jiné ekosystémy včetně savan, buše (zvaného caatinga či cerrado), galeriovývh lesů nebo horských mlžných lesů. Oblast Amazonie je pověstná vysokou mírou biodiverzity: žije v ní více než 100 000 druhů savců, plazů a ptáků a dalších 270 000 druhů hmyzu. Udivující je biodiverzita rostlin, z nichž některé jsou využívány jako kulturní plodiny (kvajáva, kaučukovník, kakaovník, juvie ztepilá) nebo pro výrobu léčiv (lapacho, vilcacora) a drog. Je pravděpodobné, že mnoho zdejších léčivých či jinak užitečných rostlin ještě čeká na objevení.

V antropologii a etnologii se pouzívá pojem Velká Amazonie pro celou tropickou část Jižní Ameriky kromě And - kromě povodí Amazonky se k ní řadí i povodí Orinoka a oblast východní Brazílie. Původní obyvatelé této oblasti jsou amazonští indiáni a jejich kultura v celé této oblasti vykazuje mnoho společných rysů.