Piraňa obecná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxPiraňa obecná
alternativní popis obrázku chybí
Piraňa obecná (samec)
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídapaprskoploutví (Actinopterygii)
Podtřídakostnatí
Řádtrnobřiší (Characiformes)
Čeleďtetrovití (Characidae)
RodPygocentrus
Binomické jméno
Pygocentrus nattereri
Rudolf Kner; 1858
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Piraňa obecná (také Natterova, červená nebo červenobřichá, Pygocentrus nattereri) je dravá ryba z čeledi tetrovitých. Vyskytují se pouze v Jižní Americe, od Venezuely po Argentinu. Žijí v mohutných, líně se valících říčních tocích, jako je například Amazonka. Dorůstají délky až 30 cm a váží okolo 3,5 kg

Způsob lovu[editovat | editovat zdroj]

V pražském akváriu "Mořský svět"

Piraňa obecná se živí výhradně čerstvým masem. Mladí jedinci se živí hmyzem a drobnými korýši, dospělí loví ptáky, hlodavce, i další savce. Pro člověka je piraňa nebezpečná, jen pokud je nízký stav vody a málo přirozené potravy. Často pak dochází ke kanibalismu. Větší kořist loví v organizovaných hejnech. Piraně nemohou potravu žvýkat, a tak vytrhaná sousta polykají vcelku. Při zakousnutí do kořisti se obrátí vždy na bok, aby lépe odkrojily sousto. U jiných ryb se nejdříve většinou zaměří na ploutve, čímž kořisti znemožní pohyb. Dokáží také v několika minutách ze své oběti strhat všechno maso a nenechají nic než holé kosti.

V zimě 25. prosince 2013 hejno piraní Palometa o velikosti 30 – 40 cm v argentinské řece Paraná napadlo a pokousalo 70 lidí včetně koupajících se děti, některým i ukously části prstů.[1] V Brazílii v roce 2015 za období sucha migrující piraně zranily během jednoho měsíce 50 lidí, většinou turistů, v roce 2017 pak několik desítek turistů.[2]

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Piraně obecné se dobře a vcelku rychle rozmnožují. Samice piraň obecných mohou při rozmnožování naklást až 1000 jiker, ty připevňují na kořeny stromů ve vodě. Potěr se vylíhne přibližně za 10 dní, do té doby jsou jikry pečlivě hlídány oběma rodiči. Mladé piraně mají na bocích černé skvrny, ty se postupně ztrácí.

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Zatím nejsou ohroženy, do budoucna by ale mohly být kvůli kácení pralesů a postupnému znečišťování řek, v kterých žijí. I přes špatnou pověst se stávají obyvateli akvárií, ať v zoo (např. ZOO Zlín, ZOO Plzeň a ZOO Brno, tak soukromých chovatelů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Red-bellied piranha na anglické Wikipedii.

  1. Novinky, ČTK. Hejno piraň napadlo koupající se lidi, mezi zraněnými jsou i děti. Novinky.cz [online]. 2013-12-26 [cit. 2013-12-26]. Dostupné online. 
  2. PIGULA, Topi. VIDEO: Za minutu zbude jen kostra – tak zabíjejí pirani. Prima Zoom [online]. 2022-06-19 [cit. 2022-07-08]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]