Pow wow

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pow wow
Pow Wow na Ho Chunk Nation ve Wisconsin, USA
Originalní oblečení na Pow Wow ve Wisconsin, USA

Indiánská slavnost pow wow je hudební, taneční a společenská sešlost, na kterou se sjíždějí příslušníci různých indiánských kmenů z celé Ameriky a Kanady. Název pow wow znamená v algonkinštině "znovuobnovení" a slovo pochází z narragansettského slova "powwaw", což znamená "duchovní vůdce". Slavnost se koná za účelem tance, zpěvu, obnovení vztahů a uctívání kultur. Většinou se koná po dobu dvou dnů, ale jsou speciální pow wow, která se mohou protáhnout až na dobu jednoho týdne. Slavnost může být soukromá i veřejná a může se konat na otevřeném prostoru nebo i v uzavřeném. Celá slavnost probíhá na vymezeném předem určeném místě a pokrývá leckdy i několik akrů. Plánují se většinou mnoho měsíců i rok před začátkem. Slavnost je zahájena úvodním průvodem vlajek, tancem a modlitbou.

Taneční soutěž[editovat | editovat zdroj]

Hlavními náplněmi slavnosti jsou taneční soutěže, při kterých se nehodnotí pouze taneční výkon, ale také kroj a taneční nasazení. Tanečníci soutěží v pestrobarevných krojích, podle kterých bylo dříve možné rozeznat kmeny tanečníků. Dnes typické prvky splývají a jsou spíše vizitkou tanečníkovy fantazie. Tance mohou být náboženské či zábavné. Taneční soutěže se rozdělují do různých kategorií podle pohlaví, věku a druhu tance. Soutěží se o značnou sumu peněz.

Nejoblíbenější a nejběžnější tanec je intertribal, kterého se může zúčastnit, kdo chce. Podobné tance jsou např.: round dance, crow hop, double beat, sneak up a nebo tradiční tanece pro ženy jingle dance a sidestep. Tradiční tance pro muže jsou např.: grass dance, straight dance nebo fancy dance.

Prostor[editovat | editovat zdroj]

Koná-li se pow wow v uzavřeném prostoru, stává se centrem dění tzv. taneční aréna, kolem které jsou poté do kruhového útvaru rozmístěna místa na sezení pro tanečníky, sezení pro rodiny soutěžících, hudebníky, komentátory a porotu. V dalších kruzích jsou místa pro diváky a vnější kruhy nabízejí stánky s občerstvením, obchody atd. Pow wow která se koná venku v otevřeném prostoru, je podobná, jen je celé taneční centrum pod stanem, kolem kterého jsou pak rozmístěné menší stánky s občerstvením nebo obchody. K dispozici je také kempování.

Tanečníci grass dance

Hudba[editovat | editovat zdroj]

Pro tance je samozřejmě důležitá i hudba. Většinou se hraje na bubny a zpívají se tradiční indiánské písně. Počet hudebníků je různý. Kolem jednoho bubnu může sedět až šest bubeníků a každý má pouze jednu paličku. Vzácné bubny jsou také jedny z důvodů, proč se staví stan při pow wow, která se koná venku. Bubny jsou totiž náchylné na teplo a nesmějí zmoknout.

Etiketa[editovat | editovat zdroj]

Pow wow má také velmi složitý systém společenské etikety, která je přísně dodržována jak soutěžícími, tak i návštěvníky. Jedním z nejdůležitějších pravidel je přísný zákaz pití jakéhokoliv alkoholického nápoje během slavnostních dnů. Návštěvníci smějí fotografovat nebo filmovat pouze v povolených částech se svolením fotografovaného jedince. Pokud někdo pravidla etikety nezná, je lepší nic neříkat a příležitostně se zeptat organizátorů či jiných návštěvníků.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]