Caral

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Posvátné město Caral-Supe
Světové dědictví UNESCO
Smluvní státPeruPeru Peru
Caral-Supe
Caral-Supe
Souřadnice
Typkulturní dědictví
Kritériumii, iii, iv
Odkaz1269 (anglicky)
OblastLatinská Amerika a Karibik
Zařazení do seznamu
Zařazení2009 (33. zasedání)

Caral (též Caral-Supe) je název jedné z peruánských archeologických lokalit, které jsou zařazeny na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Toto centrum prehispánské civilizace Caral se nachází v údolí Valle de Supe, 200 kilometrů severně od Limy, jeho stáří se odhaduje na 5 000 let. Rozkládá se na území o rozloze 66 ha. Vzhledem ke svému stáří se jedná o výjimečně zachovalou lokalitu, ve které se nachází mimo jiné několik pyramidových struktur, kruhových prostranství či pozůstatky obytných budov. Caral bylo ve své době náboženským a duchovním centrem přilehlých lidských sídelních celků. Byly zde nalezeny útržky textů „zapsaných“ uzlovým písmem kipu.

Civilizace Caral (též pod názvem civilizace Norte Chico) patří mezi nejstarší kultury na americkém kontinentu - rozvíjela se ve stejném časovém období jako starověké kultury Mezopotámie, Indie, Číny, Egyptu či Řecka.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Caral na Wikimedia Commons
  • Zona arqueológica Caral [online]. ZONA ARQUEOLÓGICA CARAL - Unidad Ejecutora 003, Ministerio de Cultura [cit. 2014-06-04]. Dostupné online. (španělsky)