Arequipa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Arequipa
Katedrála na hlavním náměstí v Arequipě
Katedrála na hlavním náměstí v Arequipě
Arequipa – znak
znak
Arequipa – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška2330 m n. m.
Časové pásmoUTC-5
StátPeruPeru Peru
departamentArequipa
provincieArequipa
Arequipa
Arequipa
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel869 351 (2015)
Světové dědictví UNESCO
Název lokalityhistorické centrum Arequipy
Typkulturní dědictví
Kritériumi, iv
Odkaz1016 (anglicky)
Zařazení2000 (24. zasedání)
Správa
StarostaFlorentino Alfredo Zegarra Tejada
Vznik1540
Oficiální webwww.muniarequipa.gob.pe
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Arequipa je druhé největší město v Peru a středisko departementu Arequipa, sídlo Ústavního soudu a „hlavní město justice“ Peru,[1] známá také jako „Bílé město“ (la Ciudad Blanca). Leží na jihu země (zhruba 1000 km od Limy) na úbočí And a sopky Misti v nadmořské výšce okolo 2 300 m n. m. Městem protéká řeka Chili. V roce 2013 zde žilo 852 807 obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město dal založit 15. srpna 1540 pod názvem Villa Hermosa de Nuestra Señora de la Asunta conquistador Francisco Pizarro a 22. září 1541 španělský král Karel V. nařídil, aby se město jmenovalo Ciudad de Arequipa. Název je hispanizovanou podobou původního názvu údolí, zřejmě kečujského. V období místokrálovství Peru se město vyznačovalo značkou oddaností španělské Koruně, za což si vysloužilo tituly jako „město velmi vznešené a věrné“ (Muy Noble y Muy Leal).

Po vyhlášení republiky na počátku 19. století se Arequipa naopak stala ohniskem lidových a demokratizačních povstání. Současně byla kolébkou mnoha slavných Peruánců: mj. se zde v roce 1936 narodil spisovatel Mario Vargas Llosa. Ve městě dnes působí na 15 univerzit, pouze jedna je však veřejná, ostatní soukromé. Historické centrum bylo roku 2000 zapsáno na seznam Světového dědictví UNESCO. Mezi nejcennější památky patří klášter svaté Kateřiny.

Arequipa je také obchodním a industriálním centrem peruánského jihu; funguje zde zejména textilní průmysl. Z obchodního hlediska je významná blízkost hranic Bolívie a Chile. Železnice z přístavu Mollendo přes Arequipu na náhorní plošinu u jezera Titicaca, postavená již v 70. letech 19. století, je využívána spíše okrajově.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Významní rodáci[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Diario Oficial El Peruano. Sistema de Información Jurídica. 2010, 13, s. 96 http://spij.minjus.gob.pe/Normas/textos/230110T.pdf Archivováno 9. 12. 2011 na Wayback Machine.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]