Arequipa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Arequipa
Katedrála na hlavním náměstí v Arequipě
Katedrála na hlavním náměstí v Arequipě
Arequipa – znak
znak
Arequipa – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 2330 m n. m.
Časové pásmo UTC-5
Stát PeruPeru Peru
departament Arequipa
provincie Arequipa
Arequipa
Arequipa
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 869 351 (2015)
Světové dědictví UNESCO
Název lokality historické centrum Arequipy
Typ kulturní dědictví
Kritérium i, iv
Odkaz 1016 (anglicky)
Zařazení 2000 (24. zasedání)
Správa
Starosta Florentino Alfredo Zegarra Tejada
Vznik 1540
Oficiální web www.muniarequipa.gob.pe
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Arequipa je druhé největší město v Peru a středisko departementu Arequipa, sídlo Ústavního soudu a „hlavní město justice“ Peru,[1] známá také jako „Bílé město“ (la Ciudad Blanca). Leží na jihu země (zhruba 1000 km od Limy) na úbočí And a sopky Misti v nadmořské výšce okolo 2 300 m n. m. Městem protéká řeka Chili. V roce 2013 zde žilo 852 807 obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město dal založit založeno 15. srpna 1540 pod názvem Villa Hermosa de Nuestra Señora de la Asunta conquistador Francisco Pizarro a 22. září 1541 španělský král Karel V. nařídil, aby se město jmenovalo Ciudad de Arequipa. Název je hispanizovanou podobou původního názvu údolí, zřejmě kečujského. V období místokrálovství Peru se město vyznačovalo značkou oddaností španělské Koruně, za což si vysloužilo tituly jako „město velmi vznešené a věrné“ (Muy Noble y Muy Leal).

Po vyhlášení republiky na počátku 19. století se Arequipa naopak stala ohniskem lidových a demokratizačních povstání. Současně byla kolébkou mnoha slavných Peruánců: mj. se zde v roce 1936 narodil spisovatel Mario Vargas Llosa. Ve městě dnes působí na 15 univerzit, pouze jedna je však veřejná, ostatní soukromé. Historické centrum bylo roku 2000 zapsáno na seznam Světového dědictví UNESCO. Mezi nejcennější památky patří klášter svaté Kateřiny.

Arequipa je také obchodním a industriálním centrem peruánského jihu; funguje zde zejména textilní průmysl. Z obchodního hlediska je významná blízkost hranic Bolívie a Chile. Železnice z přístavu Mollendo přes Arequipu na náhorní plošinu u jezera Titicaca, postavená již v 70. letech 19. století, je využívána spíše okrajově.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Významní rodáci[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Diario Oficial El Peruano. Sistema de Información Jurídica. 2010, 13, s. 96 http://spij.minjus.gob.pe/Normas/textos/230110T.pdf