Přeskočit na obsah

Tukan obrovský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxTukan obrovský
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádšplhavci (Piciformes)
Čeleďtukanovití (Rhamphastidae)
Rodtukan (Ramphastos)
Binomické jméno
Ramphastos toco
Statius Müller, 1776
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tukan obrovský (Ramphastos toco) je pták z čeledi tukanovití s typickým zavalitým tělem a s dlouhým, mohutným a barevným zobákem. Je to největší ze všech 37 druhů tukanů.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Vyskytuje se ve Střední a Jižní Americe. Zde obývá hlavně nížinné a horské lesy, a také savany[2] států Mexiko, Brazílie a Argentina. Tukani žijí většinou v párech nebo tvoří malé skupiny. V zajetí, především v zoologických zahradách, je chován často. Jen málo zoologickým zahradám se je však podařilo rozmnožit. V ČR byla tou první Zoologická zahrada Hodonín.[2]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Dorůstá délky kolem 60 cm, zobák může být dlouhý až 19 cm. Barva peří je černá, jen na prsou, krku a kořeni ocasu je čistě bílá (na krku a prsou je u některých jedinců světle žlutý nádech). Kolem očí je zbarven do žluta. Zobák hraje všemi možnými odstíny žluté a oranžové, špička zobáku je černá. Podle posledních výzkumů tukan svůj velký zobák používá k regulaci teploty.[3] V době námluv přináší sameček ve svém zobáku samičce pěkně vybarvený a zralý plod (většinou nějaké bobule nebo jiné ovoce), který sám vybere, a tím si ji získá.Tukani jsou největšími šplhavci na světě. Nejsou moc dobří letci, na zemi i po větvích se pohybují poskakováním.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Živí se hlavně různými plody, bobulemi a ovocem, občas si potravu zpestří bezobratlými živočichy či drobnými obratlovci. Potravu získávají jak na stromech, tak i na zemi a používají k tomu i svůj dlouhý zobák.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Spí v dutinách starých stromů, kde také klade samice vejce. Mláďata jsou většinou dvě, výjimečně čtyři. Líhnou se po 18 denní době inkubace. V hnízdě zůstávají mláďata dalších asi 7 týdnů. Nejdříve je rodiče krmí šťávou z plodů, postupně přecházejí na pevnou potravu. Tukani se mohou dožít i 15 let.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

V přírodě je místním obyvatelstvem uctíván a spojován se zlými duchy. Díky velké spotřebě potravy vyprodukují hodně trusu.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-27].
  2. a b INGR, Jiří. Zoo Hodonín opět chová tukany obrovské [online]. ifauna.cz, 2016-08-20 [cit. 2019-04-27]. Dostupné online. 
  3. TATTERSALL, Glenn J.; ANDRADE, Denis V.; ABE, Augusto S. Heat Exchange from the Toucan Bill Reveals a Controllable Vascular Thermal Radiator. S. 468–470. Science [online]. 2009-07-24. Roč. 325, čís. 5939, s. 468–470. Dostupné online. DOI 10.1126/science.1175553. PMID 19628866. (anglicky) 
  4. STUDIO, Barton. Tukan obrovský » Ráj papoušků. www.rajpapousku.cz [online]. [cit. 2017-01-08]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2017-01-09. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]