Kalifornský záliv

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kalifornský záliv
satelitní snímek zálivu
satelitní snímek zálivu
Šířka48 - 241 km
Délka1126 km
Rozloha160000 km²
Zeměpisné souřadnice
SvětadílAmerika
StátMexikoMexiko Mexiko
Map

Kalifornský záliv (anglicky: Gulf of California, španělsky: Golfo de California), někdy též Cortézovo moře, je záliv mezi Kalifornským poloostrovem a mexickou pevninou. Obklopují jej mexické státy Baja California, Baja California Sur, Sonora a Sinaloa a délka jeho pobřeží je zhruba 4000 kilometrů. Do zálivu vtékají řeky Colorado, Fuerte, Mayo, Sinaloa, Sonora a Yaqui. Rozloha Kalifornského zálivu činí přibližně 160 tisíc km2. Na většině anglických map je označován jako Kalifornský záliv, zatímco mezi místním obyvatelstvem je nazýván Cortézovo moře.

Záliv z větší části obklopuje Sonorská poušť. Zdejší přírodní prostředí je také unikátní svojí vysokou biologickou diverzitou moře, díky níž a díky zdejším ostrovům byl v roce 2005 zařazen na seznam světového dědictví UNESCO pod názvem „Ostrovy a chráněná území Kalifornského zálivu“ (mezi nimi např. největší mexický ostrov Tiburón). V severní části zálivu žije kriticky ohrožená endemická populace sviňuchy kalifornské. Kalifornský poloostrov patří mezi nejdelší a nejizolovanější poloostrovy a je druhým takovým na světě, hned po Malajském poloostrově v jihovýchodní Asii.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gulf of California na anglické Wikipedii.

  1. BRUSCA, Richard C. A Handbook to the Common Intertidal Invertebrates of the Gulf of California. Tucson: University of Arizona Press, 1973. Dostupné online. ISBN 0816503567. S. 10–15. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]