Cookův průliv

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cookův průliv
Cookův průliv
Poloha Cookova průlivu

Cookův průliv je průliv mezi Severním a Jižním ostrovem Nového Zélandu. Průliv spojuje Tasmanovo moře na západě s jižním Tichým oceánem na východě.

Pobřeží průlivu směrem k jihu probíhá 30 km podél Oblačného zálivu (Cloudy Bay) a míjí ostrovy a přístupy do průlivu Marlborough. Směrem k severu pobřeží probíhá v délce 40 km podél Palliserova zálivu, prochází kolem vstupu do Wellingtonova přístavu, míjí některá předměstí Wellingtonu a pokračuje dále v délce 15 km k Makarské pláži.

Průliv je pojmenován po Jamesi Cookovi, prvním Evropanu, který jím proplul roku 1770 během své první plavby. V Maorštině se průliv jmenuje Raukawa nebo Raukawa Moana. Raukawa, což znamená "hořké listí".[1] Cookův průliv je jedním z nejnebezpečnějších a nejvíce nevyzpytatelných vodních toků na světě. Ve svém nejužším místě odděluje mys Terawhiti na Severním ostrově od Perano Head na ostrově Arapawa v průlivu Marlborough.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cook Strait na anglické Wikipedii.

  1. REED, A.W. The Reed dictionary of New Zealand place names. Auckland: Reed Books, 2002. ISBN 0-790-00761-4. S. 99. (anglicky) 
  2. MCLINTOCK, A H, Ed. Cook Strait from An Encyclopaedia of New Zealand [online]. [cit. 2010-01-02]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]