Rudé moře

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Rudé moře
mapa Rudého moře a okolí
mapa Rudého moře a okolí
Maximální hloubka 2211 m
Šířka 350 km
Délka 2000 km
Rozloha 450 000 km²
Zeměpisné souřadnice
Nadřazený celek Indický oceán
Sousední celky Arabské moře, Středozemní moře
Světadíl Asie, Afrika
Státy Egypt Egypt, Súdán Súdán, Eritrea Eritrea, Džibutsko Džibutsko, Jemen Jemen, Saúdská Arábie Saúdská Arábie, Jordánsko Jordánsko, Izrael Izrael

Rudé moře (arabsky البحر الأحمر‎‎ [al-bahhr al-ahhmar]) je vnitřní moře Indického oceánu mezi Arabským poloostrovem a Afrikou.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Je 2000 km dlouhé a až 350 km široké. Rozloha Rudého moře je asi 450 000 km². Maximální hloubka je 2211 m. Na jihu je Rudé moře spojené průlivem Bab-al-Mandab s Adenským zálivem Arabského moře, na severu spojuje Rudé a Středozemní moře Suezský záliv a Suezský průplav.

Rudé moře leží v pokračování riftového systému, proti ostatním mořím je geologicky mladší a jeho šelf je úzký s korálovými útesy.[1]

Rudé moře leží v aridnísemiaridní oblasti.

Rudé moře má velmi vysokou slanost (průměrně 36 až 38 promile), která je způsobena velkým výparem, minimálním množstvím srážek a omezeným přítokem sladké vody z řek.

Kromě korálových útesů jsou v Rudém moři oblasti s podmořskými pastvinami mořských trav[Pozn. 1], mangrovy a slaniska. V době rozmnožování sinice (druhu Trichodesmium erythraeum) získává červené zbarvení.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Rudé moře je díky Suezskému průplavu důležitou námořní cestou spojující Středozemní moře s Indickým oceánem.

Existují plány na přemostění Bab-al-Mandab či Tiranské úžiny. Světovým unikátem se zřejmě stane 28,5 km dlouhý most, jenž chystá postavit dubajská firma. Náklady na stavbu se vyšplhají do výše 10,3 miliard eur (278 mld. Kč), započne v roce 2009 a potrvá přibližně 15 let.[2]

Významné přístavy na pobřeží[editovat | editovat zdroj]

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Na pobřeží Rudého moře v druhé polovině 20. století vyrostla turistická střediska.

Potápění[editovat | editovat zdroj]

Rudé moře je místo plné zázraků, právě zde jsem zažil ty nejúžasnější ponory.
— Jacques Cousteau

Rudé moře je jedním z nejseverněji položených korálových moří na Zemi a vzhledem k poměrně nízké vzdálenosti od Evropy patří mezi nejnavštěvovanější potápěčská místa na světě. Hlavním lákadlem je zejména množství korálových útesů a podmořského života v jejich okolí. Většina nejnavštěvovanějších potápěčských lokalit se nachází při egyptském pobřeží. Neméně zajímavé lokality se však nacházejí při pobřeží Súdánu, Eriteje nebo Saúdské Arábie.

Zálivy, průlivy, průplavy[editovat | editovat zdroj]

Ostrovy, poloostrovy[editovat | editovat zdroj]

V Rudém moři jsou četné drobné ostrovy a souostroví často s korálovými útesy: eritrejské Dahlácké ostrovy; egyptský Zabargad a Rocky Island, Giftun, Tiran; jemenský Perim, Kamaránské a Haníšské ostrovy; saudskoarabské Farasánské ostrovy; súdánské Suvákinské ostrovy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Mořskými trávami jsou označovány mořské rostliny z čeledi Posidoniaceae, Zosteraceae, Hydrocharitaceae nebo Cymodoceaceae.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KUKAL, Zdeněk a kolektiv. Základy oceánografie. Praha : Academia, 1990. ISBN 80-200-0313-4. Str. 99.
  2. http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/index_view.php?id=316001

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]