Arabské moře

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Arabské moře
mapa Arabského moře na mapě sz. části Indického oceánu
Maximální hloubka 4 625 m
Šířka 2 400 km
Délka 2 000 km
Rozloha 3 832 000 km²
Zeměpisné souřadnice
Nadřazený celek Indický oceán
Sousední celky Rudé moře, Perský záliv
Podřazené celky Adenský záliv, Ománský záliv
Světadíl Asie
Stát SomálskoSomálsko Somálsko, JemenJemen Jemen, OmánOmán Omán, ÍránÍrán Írán, PákistánPákistán Pákistán, IndieIndie Indie
Přítoky Dašt, Hab, Indus, Narmada
Plankton v Arabském moři

Arabské moře (arabsky بحر العرب Baḥr al-ʿArab, persky دریای عرب Darjá-je ʿArab, sindhsky عربي سمنڊ cArabī samand, urdsky بحیرہ عرب Bahīrah cArab, anglicky Arabian Sea, hindsky अरब सागर Arab sāgar, gudžarátsky અરબ સાગર Arab sāgar, maráthsky अरबी समुद्र Arabī samudra, konkánsky ओरबि दोरिया Ōrabi dōriyā, kannadsky ಅರಬ್ಬೀ ಸಮುದ್ರ Arabbī samudra, malajálamsky അറബിക്കടല്‍ Arabikkatal, somálsky Bada Carbeed) tvoří severozápadní část Indického oceánu. Od západu k východu měří asi 2 400 km široké a jeho maximální hloubka dosahuje 4 652 m.

Geografická charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Pohled na Arabské moře nedaleko indického města Kannur

Moře je ohraničeno na východě Indií, na severu Pákistánem a částečně Íránem a na západě Arabským poloostrovem – tedy Ománem a Jemenem. Afriky se Arabské moře dotýká v Somálsku. Jižní hranice se dá položit mezi severovýchodním cípem Somálska a jižním koncem Indie.

Z Arabského moře vybíhají dva velké zálivy, Adenský a Ománský. Adenský záliv je průlivem Bab-al-Mandab spojen s Rudým mořem a Ománský Hormuzským průlivemPerským zálivem. Na indickém pobřeží jsou menší zálivy Kambajský a Kačský. Ostrovů je v Arabském moři málo. Na západě leží souostroví Sokotra a na východě Lakadivy a částečně i Maledivy.

Značná část pobřeží leží v pouštních a polopouštních oblastech, v Indii je zase pobřeží lemováno hradbou Západního Ghátu, proto významných přítoků nemá Arabské moře mnoho. Nejdůležitější je jednoznačně Indus, případně také Šatt al-Arab, který se ale nevlévá přímo do Arabského moře, nýbrž do Perského zálivu. V Pákistánu jsou ještě významné přítoky Dašt a Hab, v Indii pak řeka Narmada.

Historie a význam[editovat | editovat zdroj]

Obchodní cesty spojující Blízký východ, východní Afriku, Indii a dále jihovýchodní Asii a Čínu vedly přes Arabské moře již od starověku. Při plavbách se využívalo monzunů. Hlavní obchodní cesta je dnes zejména ta z Perského zálivu, odkud se vyváží ropa. Další důležité spojení vede přes Arabské moře z Rudého moře k Indii.

Významné přístavy[editovat | editovat zdroj]

Nejvýznamnějšími městy na pobřeží Arabského moře jsou Bombaj, Surat, Goa, Mangalúru a Kochi v Indii, Karáčí a Gwadar v Pákistánu a Aden v Jemenu.