Akabský záliv

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Akabský záliv
Fotografie Sinajského poloostrova, Suezského zálivu a Akabského zálivu (pravá část fotografie) z oběžné dráhy
Maximální hloubka 1 850 m
Šířka 24 km
Délka 160 km
Rozloha 239 000 km²
Zeměpisné souřadnice
Nadřazený celek Rudé moře
Sousední celky Tiranská úžina
Světadíl Asie
Státy

Akabský záliv (arabsky خليج العقبة‎‎, Chalídž ul-Aqabat), též Ejlatský záliv (hebrejsky מפרץ אילת‎‎, Mifrac Ejlat), je jeden z větších zálivů Rudého moře, se kterým ho spojuje Tiranská úžina. Nachází se mezi Sinajským a Arabským poloostrovem. Na jeho pobřeží se nacházejí státy Egypt, Izrael, Jordánsko a Saúdská Arábie.

Záliv je jeden ze dvou zálivů vytvořených díky Sinajskému poloostrovu. Na západní straně tohoto poloostrova tedy leží Suezský záliv. Akabský záliv měří ve svém nejširším místě 24 km a táhne se od severu v délce 160 km až do míst, kde se přibližují egyptské hranice k hranicím jordánským. V nejsevernější části zálivu jsou tři důležitá města : Taba v Egyptě, Ejlat v Izraeli a Akaba v Jordánsku. Všechna tato tři města jsou strategicky důležité obchodní přístavy a také populární turistické destinace.

Záliv je stejně jako pobřežní vody Rudého moře jednou ze světově nejvyhledávanějších oblastí pro potápění. Tato oblast je zvlášť bohatá na korálové útesy a další mořskou biodiversitu a je zde možné také objevit množství vraků lodí.

Geograficky je záliv částí Velké příkopové propadliny, která prochází od Východní Afriky a přes Rudé moře pokračuje na sever směrem k Mrtvému moři přes Vádí al-Araba.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]