Přeskočit na obsah

Judea a Samaří

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o distriktu Izraele. O historických oblastech pojednává článek Judsko. Další významy jsou uvedeny na stránce Samařsko.
Judea a Samaří
Geografie
Souřadnice
Správa regionu
StátIzraelIzrael Izrael
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Judsko a Samařsko. Světle šedou barvou označeny správní hranice Jeruzaléma, včetně Východního Jeruzaléma, který je anektován Izraelem a není součástí Oblasti Judsko a Samařsko.

Judsko a Samařsko (hebrejsky יהודה ושומרון‎, Jehuda ve-Šomron, také akronym יו"שJoš nebo ש"יŠai; arabsky اليهودية والسامرة‎, al-Jahūdīja wa's-Sāmara) jsou biblická označení pro území dnes známé pod označením Západní břeh Jordánu. Jedná se o oficiální název sedmého izraelského distriktu (neuznaného OSN), respektive statistické jednotky Oblast Judsko a Samařsko (אזור יהודה ושומרון‎, Ezor Jehuda ve-Šomron), jež není oficiálně anektovaná Izraelem, ale která zahrnuje rozsáhlé oblasti Západního břehu Jordánu kontrolované a osidlované Izraelem (přes polovinu rozlohy Západního břehu tvoří Zóna C, v níž má plnou kontrolu Izrael, zbytek je Zóna B s částečnou palestinskou kontrolou nad civilními záležitostmi a Zóna A s plně proklamovanou a formálně zaručovanou, leč Izraelem omezovanou a narušovanou palestinskou samosprávou). K izraelskému osídlování dochází ilegálně v rozporu s platným mezinárodním právem dle OSN, de facto se tak jedná o Izraelem dlouhodobě vojensky okupované území. Koncem roku 2018 na něm žilo 427 800 Izraelců v desítkách izraelských osad.[1] Hlavním okupačním správním sídlem je Ariel.

Historie a terminologie

[editovat | editovat zdroj]

Geografická oblast Samaří zhruba odpovídá území starověkého Izraelského království s hlavním městem v Šomronu (Sebastia), zatímco Judea odpovídá Judskému království s hlavním městem v Jeruzalémě. Po přibližně osmdesáti letech sjednoceného Izraelského království pod vládou krále Davida a Šalamouna se království rozpadlo na dvě nezávislá království, mezi nimiž následně probíhaly i boje. Odkazování k nim jako k jednomu celku pochází z moderní doby, konkrétně od jejich okupace a anexe Jordánskem. Nicméně, před jordánskou okupací, je pojem „Samaří a Judea“ použito v rezoluci Rady bezpečnosti OSN číslo 181 z 29. listopadu 1947, jako součást popisu hranic mezi navrhovaným židovským a muslimským státem.

Někdy je pojem „Judea a Samaří“ používán kvůli odlišení od „Západního břehu“. Západní břeh Jordánu totiž zahrnuje i východní Jeruzalém. Po anexi východního Jeruzaléma Izraelem (a jeho začlenění přímo do Jeruzalémského distriktu se tak administrativně oba pojmy odlišily. Podle izraelského práva je Judea a Samaří považována za zemi nikoho (terra nullius) a není přímo anektována, ačkoliv obyvatelé tamních izraelských osad používají mnoho právních a správních mechanismů státu Izrael.

Pojem „Judea a Samaří“ je také používán konkrétně jako společný odkaz na židovské osadníky v této oblasti, a to jak v minulosti tak v současnosti. Je používán zejména židovskými osadníky a jejich podporovateli. Mnoho Palestinců se proti tomuto názvu ohrazuje, jelikož jej chápou jako odmítnutí jejich nároku na tuto zemi. Nicméně termín al-Jahūdīja wa's-Sāmara je používán arabskými křesťany v odkazu na Bibli.[2]

Organizace spojených národů a většina států světa považuje Judeu a Samaří (Západní břeh Jordánu) za území ilegálně okupované Izraelem.

Demografie

[editovat | editovat zdroj]

V důsledku masivního zakládání izraelských osad se postupně Oblast Judea a Samaří stává demograficky významnou součástí Izraele. Hranice 100 000 obyvatel byla překonána roku 1992. Do roku 2001 se populace zdvojnásobila. V roce 2010 pak byla dosaženo úrovně 300 000 osadníků a v roce 2017 i 400 000.

Související informace naleznete také v článku Izraelské osady.
Vývoj počtu izraelských obyvatel[1]
Rok 1972 1983 1995 2008 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Počet obyvatel (v tisících) 1,5 23,7 134,3 281,1 325,2 341,4 356,5 370,7 385,9 399,3 413,4 427,8
Podíl na celkovém obyvatelstvu Izraele (%) 0,0 0,6 2,4 3,8 4,2 4,3 4,4 4,5 4,6 4,6 4,7 4,8

Administrativní dělení

[editovat | editovat zdroj]

Oblast Judeje a Samaří se dělí na samosprávná města a místní rady (menší města). Méně lidnatá sídla vesnického charakteru jsou sdružena do oblastních rad. Jde o analogický systém jako ve vlastním Izraeli.

města místní rady oblastní rady

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Judea and Samaria na anglické Wikipedii.

  1. a b 2.15 Population, by District, Sub-District and Religion [online]. Ročenka Centrálního statistického úřadu 2018 [cit. 2019-09-26]. Dostupné online. (anglicky, hebrejsky) 
  2. Murqus, Sa'īd. Tafsīr kalimāt al-Kitāb al-Muqaddas (Káhira, 1996, v arabštině)

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]