Judea a Samaří

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek se týká distriktu Izraele, který se jmenuje Judea a Samaří. Pro historické oblasti jděte na Judea nebo Samaří. Pro článek týkající se části palestinské autonomie jděte na Západní břeh Jordánu.
Judea a Samaří. Světle šedou barvou označeny správní hranice Jeruzaléma, včetně Východního Jeruzaléma, který je anektován Izraelem a není součástí Oblasti Judea a Samaří.

Judea a Samaří (hebrejsky יהודה ושומרון‎‎, Jehuda ve-Šomron, také akronym יו"ש‎‎ Još nebo ש"י‎‎ Šai; arabsky اليهودية والسامرة‎‎, al-Jahūdīja wa's-Sāmara) jsou biblická označení pro území dnes známé pod označením Západní břeh Jordánu. Jedná se o oficiální název sedmého izraelského distriktu (neuznaného OSN), respektive statistické jednotky Oblast Judea a Samaří (אזור יהודה ושומרון‎‎, Ezor Jehuda ve-Šomron), jež není oficiálně anektovaná Izraelem, ale která zahrnuje rozsáhlé oblasti Západního břehu Jordánu kontrolované a osidlované Izraelem (přes polovinu rozlohy Západního břehu tvoří Zóna C, v níž má plnou kontrolu Izrael, zbytek je Zóna B s částečnou palestinskou kontrolou nad civilními záležitostmi a Zóna A s plnou palestinskou samosprávou). Koncem roku 2017 zde žilo 413 400 Izraelců v desítkách izraelských osad.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Geografická oblast Samaří zhruba odpovídá území starověkého Izraelského království s hlavním městem v Šomronu (Sebastia), zatímco Judea odpovídá Judskému království s hlavním městem v Jeruzalémě. Po přibližně osmdesáti letech sjednoceného Izraelského království pod vládou krále Davida a Šalamouna se království rozpadlo na dvě nezávislá království, mezi nimiž následně probíhaly i boje. Odkazování k nim jako k jednomu celku pochází z moderní doby, konkrétně od jejich okupace a anexe Jordánskem. Nicméně, před jordánskou okupací, je pojem „Samaří a Judea“ použito v rezoluci Rady bezpečnosti OSN číslo 181 z 29. listopadu 1947, jako součást popisu hranic mezi navrhovaným židovským a muslimským státem.

Někdy je pojem „Judea a Samaří“ používán kvůli odlišení od „Západního břehu“. O druhém pojmu se v současnosti uvádí, že zahrnuje i východní Jeruzalém a území, pro které se používá označení země nikoho, mezi Izraelem a západním břehem řeky Jordánu. Po anexi východního Jeruzaléma Izraelem, podle izraelského práva je Judea a Samaří považována za zemi nikoho (terra nullius).

Pojem „Judea a Samaří“ je také používán konkrétně jako společný odkaz na židovské osadníky v této oblasti, a to jak v minulosti tak v současnosti. Je používán zejména židovskými osadníky a jejich podpůrci. Mnoho Palestinců se proti tomuto názvu ohrazuje, jelikož jej chápou jako odmítnutí jejich nároku na tuto zemi. Nicméně termín al-Jahūdīja wa's-Sāmara je používán křesťany v odkazu na Bibli.[2]

Status[editovat | editovat zdroj]

Organizace spojených národů a většina států světa považuje Judeu a Samaří (Západní břeh Jordánu) za území ilegálně okupované Izraelem.

Demografie[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Izraelské osady.
Vývoj počtu izraelských obyvatel[1]
Rok 1972 1983 1995 2008 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
Počet obyvatel (v tisících) 1,5 23,7 134,3 281,1 325,2 341,4 356,5 370,7 385,9 399,3 413,4
Podíl na celkovém obyvatelstvu Izraele (%) 0,0 0,6 2,4 3,8 4,2 4,3 4,4 4,5 4,6 4,6 4,7

Administrativní dělení[editovat | editovat zdroj]

města místní rady oblastní rady

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Judea and Samaria na anglické Wikipedii.

  1. a b 2.15 Population, by District, Sub-District and Religion [online]. Ročenka Centrálního statistického úřadu 2018 [cit. 2018-09-11]. Dostupné online. (anglicky, hebrejsky) 
  2. Murqus, Sa'īd. Tafsīr kalimāt al-Kitāb al-Muqaddas (Káhira, 1996, v arabštině)

Související články[editovat | editovat zdroj]