Judea a Samaří

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Tento článek se týká distriktu Izraele, který se jmenuje Judea a Samaří. Pro historické oblasti jděte na Judea nebo Samaří. Pro článek týkající se části palestinské autonomie jděte na Západní břeh Jordánu.
Judea a Samaří. Světle šedou barvou označeny správní hranice Jeruzaléma, včetně Východního Jeruzaléma, který je anektován Izraelem a není součástí Oblasti Judea a Samaří.

Judea a Samaří (hebrejsky יהודה ושומרון‎‎, Jehuda ve-Šomron, také akronym יו"ש‎‎ Još nebo ש"י‎‎ Šai; arabsky اليهودية والسامرة‎‎, al-Jahūdīja wa's-Sāmara) jsou biblická označení pro území dnes známé pod označením Západní břeh Jordánu. Jedná se o oficiální název sedmého izraelského distriktu (neuznaného OSN), respektive statistické jednotky Oblast Judea a Samaří (אזור יהודה ושומרון‎‎‎, Ezor Jehuda ve-Šomron), jež není oficiálně anektovaná Izraelem, ale která zahrnuje rozsáhlé oblasti Západního břehu Jordánu kontrolované a osidlované Izraelem (přes polovinu rozlohy Západního břehu tvoří Zóna C, v níž má plnou kontrolu Izrael, zbytek je Zóna B s částečnou palestinskou kontrolou nad civilními záležitostmi a Zóna A s plnou palestinskou samosprávou). Koncem roku 2016 zde žilo 399 300 Izraelců v desítkách izraelských osad.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Geografická oblast Samaří zhruba odpovídá území starověkého Izraelského království s hlavním městem v Šomronu (Sebastia), zatímco Judea odpovídá Judskému království s hlavním městem v Jeruzalémě. Po přibližně osmdesáti letech sjednoceného Izraelského království pod vládou krále Davida a Šalamouna se království rozpadlo na dvě nezávislá království, mezi nimiž následně probíhaly i boje. Odkazování k nim jako k jednomu celku pochází z moderní doby, konkrétně od jejich okupace a anexe Jordánskem. Nicméně, před jordánskou okupací, je pojem „Samaří a Judea“ použito v rezoluci Rady bezpečnosti OSN číslo 181 z 29. listopadu 1947, jako součást popisu hranic mezi navrhovaným židovským a muslimským státem.

Někdy je pojem „Judea a Samaří“ používán kvůli odlišení od „Západního břehu“. O druhém pojmu se v současnosti uvádí, že zahrnuje i východní Jeruzalém a území, pro které se používá označení země nikoho, mezi Izraelem a západním břehem řeky Jordánu. Po anexi východního Jeruzaléma Izraelem, podle izraelského práva je Judea a Samaří považována za zemi nikoho (terra nullius).

Pojem „Judea a Samaří“ je také používán konkrétně jako společný odkaz na židovské osadníky v této oblasti, a to jak v minulosti tak v současnosti. Je používán zejména židovskými osadníky a jejich podpůrci. Mnoho Palestinců se proti tomuto názvu ohrazuje, jelikož jej chápou jako odmítnutí jejich nároku na tuto zemi. Nicméně termín al-Jahūdīja wa's-Sāmara je používán křesťany v odkazu na Bibli.[2]

Status[editovat | editovat zdroj]

Organizace spojených národů a většina států světa považuje Judeu a Samaří (Západní břeh Jordánu) za území ilegálně okupované Izraelem.

Demografie[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Izraelské osady.
Vývoj počtu izraelských obyvatel[1]
Rok 1972 1983 1995 2008 2011 2012 2013 2014 2015 2016
Počet obyvatel (v tisících) 1,5 23,7 134,3 281,1 325,2 341,4 356,5 370,7 385,9 399,3
Podíl na celkovém obyvatelstvu Izraele (%) 0,0 0,6 2,4 3,8 4,2 4,3 4,4 4,5 4,6 4,6

Administrativní dělení[editovat | editovat zdroj]

města místní rady oblastní rady

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Judea and Samaria na anglické Wikipedii.

  1. a b 2.15 Population, by District, Sub-District and Religion [online]. Ročenka Centrálního statistického úřadu 2017 [cit. 2017-09-23]. Dostupné online. (anglicky, hebrejsky) 
  2. Murqus, Sa'īd. Tafsīr kalimāt al-Kitāb al-Muqaddas (Káhira, 1996, v arabštině)

Související články[editovat | editovat zdroj]