Hory Naftali

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hory Naftali
הרי נפתלי
Pohled na město Kirjat Šmona a Chulské údolí z hor Naftali
Pohled na město Kirjat Šmona a Chulské údolí z hor Naftali

Vrchol902 m Har Šina'an (hebrejsky: הר שנאן) m n. m.
Poloha
SvětadílAsie
StátIzraelIzrael Izrael LibanonLibanon Libanon
PohoříHory Naftali
Souřadnice
Hory Naftali
Hory Naftali
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hory Naftali (hebrejsky: הרי נפתלי, Harej Naftali) je pohoří na pomezí Libanonu a Izraele v Horní Galileji.

Táhnou se severojižním směrem v délce cca 20 kilometrů podél hranice mezi Libanonem a Izraelem a tvoří rozvodí mezi Středozemním mořem a řekou Jordán. Na západní straně přecházejí pozvolna do vysočiny v jižním Libanonu, zatímco na východní straně mají ráz prudkého zlomu, který klesá o 700 metrů do Chulského údolí v Izraeli. Hlavní hřeben dosahuje výšek 700-900 metrů. Bývá nazýván též Reches Ramim (רכס רמים). Nejvyšším bodem pohoří je hora Har Šina'an s nadmořskou výškou 902 metrů. Dalším významným vrcholem je hora Har Nezer (760 metrů nad mořem)[1] nebo Har Zakif (823 m n. m.). Skrz prudký východní svah pohoří prochází několik menších vodních toků, zejména Nachal Kedeš. V jižní části přechází vysočina Naftali v nevelkou, severojižně orientovanou náhorní terasu Bik'at Kedeš (údolí Kedeš). Na severu končí poblíž města Metula vrcholky Har Cfija a Har Noter.

V době křižáckých států byla na hřebeni hor postavena pevnost Mecudat Hunin zvaná v soudobých pramenech Chastel Neuf, která kontrolovala Chulské údolí a obchodní trasy do Damašku.

Celkový pohled na hlavní hřeben Hor Naftali z Chulského údolí

Vrcholové partie osázel během 20. století Židovský národní fond lesem Ja'ar Harej Naftali (יער הרי נפתלי), který dosahuje plochy 8000 dunamů (8 kilometrů čtverečních) a je turisticky využíván. Z hřebenů Harej Naftali se nabízí výhled na celé Chulské údolí i na Golanské výšiny včetně masivu Hermon. Západním směrem je vidět hluboko do vnitrozemí jižního Libanonu. Prochází tudy nejsevernější úsek izraelské stezky, která v severojižním směru protíná celé území státu.[1]

Oblast Hor Naftali byla předmětem těžkých bojů během první arabsko-izraelské války v roce 1948, zejména v okolí židovské vesnice Manara založené roku 1943 jako první a po jistou dobu jediné novověké židovské osídlení v tomto regionu.[1][2] Například v říjnu obsadila Arabská osvobozenecká armáda Fauzí al-Kaukdžího lokalitu Šejch Abed (hora Har Šina'an) a vedla odtud útok na vesnici Manara, na který Izraelci reagovali prostřednictvím Operace Ja'el. Tato izraelská operace byla neúspěšná, ale o pár dní později začala Operace Chiram, v jejímž rámci Izrael celé území dobyl.[3][4]

V současnosti se podél hřebene hor Naftali táhne pás izraelských vesnic, který začíná jižně od města Metula. Jde o vesnice Misgav Am, Margalijot, Manara, Jiftach a Ramot Naftali, které spojuje lokální silnice 886. Pod úpatím hor Naftali se nachází hustěji osídlené Chulské údolí, přímo na svazích pohoří stojí město Kirjat Šmona.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c הרי נפתלי, הר שנאן, הר נזר [online]. bet-alon.co.il [cit. 2010-10-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-01-14. (hebrejsky) 
  2. אודות קיבוץ מנרה [online]. manara.co.il [cit. 2010-02-05]. Dostupné v archivu. (hebrejsky) 
  3. מנרה - קיבוץ [online]. tnuathaavoda.info [cit. 2011-07-22]. Dostupné online. (hebrejsky) [nedostupný zdroj]
  4. HERZOG, Chaim. Arab-Israeli Wars. New York: Vintage Books/Random House, 1984. Dostupné online. ISBN 0-394-71746-5. S. 89–91. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]