Akaba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Akaba
العقبة
Aqaba.jpg
Poloha
Souřadnice
Stát JordánskoJordánsko Jordánsko
Akaba
Akaba
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 375 km²
Počet obyvatel 95 408 (2008)
Hustota zalidnění 254,4 obyv./km²
Správa
Vznik 4000 př. n. l.
Oficiální web www.aqaba.jo
PSČ 77110
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Akaba (arabsky: العقبة, al-cAqaba) je město v Jordánsku, nacházející se v jižním cípu země na pobřeží Akabského zálivu Rudého moře nedaleko hranic s Izraelem a Saúdskou Arábií. Má asi 100 000 obyvatel. Je to jediný jordánský přístav a zároveň největší město v oblasti Akabského zálivu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Období před naším letopočtem[editovat | editovat zdroj]

Oblast dnešní Akaby byla osídlena již v době třetího tisíciletí př. n. l. Na tomto místě se křížily v dobách dávno před naším letopočtem obchodní trasy z Afirky a Anatolie a Arábie. První osada nesla název Elath (אֵילַת ʼÊlaṯ), také dnes leží na izraelské straně zálivu město Eilat. O tomto městě jsou již zmínky v Bibli (1. Královská 9:26): „Král Šalomoun dal také udělat lodě v Esjón-geberu, který je blízko Elótu na břehu Rákosového moře v edómské zemi.“

Období starověku a antiky[editovat | editovat zdroj]

Za Ptolemaiovců město nazývali Bereniké, za římského panství pak Alia nebo Aleana. V římské době sem byla postavena silnice (via Nova Traiana), vedoucí přes Damašek, Ammán a končící právě zde.

Období islámu[editovat | editovat zdroj]

V nejranějších dobách tohoto náboženství sem zasáhla vláda prvních kalifátů. Město získalo název Ajla. Během 12. století nakrátko Akabu obsadili křižáci, poté byla osvobozena mamlúky, kteří ji drželi až do začátku 16. století, kdy se jí zmocnila Osmanská říše, která ji držela dalších 400 let.

Moderní období[editovat | editovat zdroj]

Za první světové války musela Osmanská říše ustoupit a město tak navždy ztratila. Bylo dobyto v červnu 1917 beduínskou armádou pod velením T. E. Lawrence známého spíše jako Lawrence z Arábie. To se stalo součástí království Hidžázu, ale jen krátce, protože roku 1925 byla Akaba přičleněna k britskému protektorátu Zajordánsko. Od 2. poloviny 20. století se rozvíjejí čilé obchodní vztahy se sousední Saúdskou Arábií, která přístav také využívá. V roce 1965 se uskutečnila výměna území, kterou Jordánsko od Saúdské Arábie získalo 12 km pobřeží v zázemí Akaby.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]