Šarm aš-Šajch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
O bývalé izraelské osadě stojící na místě nynějšího města Šarm aš-Šajch pojednává článek Ofira.
Šarm aš-Šajch
شرم الشيخ
Vjezd do města
Vjezd do města
Poloha
Souřadnice
Stát Egypt Egypt
guvernorát Jižní Sinaj
Šarm aš-Šajch
Red pog.png
Šarm aš-Šajch
Šarm aš-Šajch, Sinajský poloostrov
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 35 000 (2008)
Správa
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Šarm aš-Šajch (arabsky شرم الشيخ, anglicky Sharm el-Sheikh) je město v guvernorátu Džanúb Síná’ (česky Jižní Sinaj, arabsky جنوب سيناء) v Egyptě. Nachází se na nejjižnějším cípu Sinajského poloostrova.

U původní rybářské vesničky vznikl na začátku 20. století egyptská vojenská základna, která byla v 50. letech dočasně obsazena Izraelem. Tomu město patřilo od konce šestidenní války, kdy zde sídlily mírové síly OSN. Roku 1982 byl Sinajský poloostrov navrácen Egyptu.

Turismus[editovat | editovat zdroj]

Šarm aš-Šajch se někdy nazývá Městem míru, jelikož se zde často konají mírové konference.

Letovisko nabízí široké turistické zázemí, které zde vzniklo díky vysokým investicím do výstavby hotelů podél celého pobřeží. To, co zde turisté hledají, nejsou jen dlouhé písčité pláže, ale především jedny z nejlepších korálových útesů v Egyptě. Díky nim jej vyhledávají milovníci potápění a šnorchlování.

Šarm aš-Šajch je tak dnes proslulou potápěčskou oblastí. Mezi oblíbené cíle potápěčů se řadí národní park Ras Mohamed s potápěčskými oblastmi Fishermans Bank, Eel Garden, Shark Bay a The Alternatives. Ve vzdálenosti několika desítek metrů od mořského břehu se táhne v délce 80 km směrem do Akabského zálivu korálový útes, svažující se 40–50 metrů kolmo dolů, umožňující potápěčům pohybovat se po něm jako po stěně a sledovat rozmanité druhy ryb a korálů. V národním parku jsou dobře označená místa vhodná k sestupu potápěčů i šnorchlujících turistů do moře.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]